لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

توییتر حساب یک رهبر نظامی نزدیک به ایران را به خاطر حمله به کنسولگری آمریکا بست


آمریکا از حمله راکتی نیروهای وابسته به سپاه به کنسولگری ایالات متحده در بصره خبر داده بود.
آمریکا از حمله راکتی نیروهای وابسته به سپاه به کنسولگری ایالات متحده در بصره خبر داده بود.

وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: شرکت توئیتر حساب کاربری یک شبه نظامی عراقی شناخته شده را پس از آن بست که دولت آمریکا او را به تشویق به خشونت علیه دیپلمات های آمریکایی در بصره متهم کرد. کنسولگری آمریکا در بصره به تازگی هدف حملات خمپاره ای قرار گرفت.

این امر نشانگر اهمیت رسانه های اجتماعی در بسیج سیاسی در عراق و به طور بالقوه تشویق شبه نظامیان به حملات است. سیاستمداران عراقی برای تشکیل یک دولت جدید در تقلا هستند و آمریکا و ایران برای حفظ نفوذ خود رقابت می کنند.

یک مقام دولت آمریکا می گوید تصمیم روز سه شنبه توئیتر در مسدود کردن حساب کاربری «ابو مهدی المهندس»، رهبر گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، پس از ابراز نگرانی مقام های آمریکا گرفته شد. در حملات خمپاره ای روز شنبه به کنسولگری آمریکا در بصره هیچ شخصی آسیبی ندید.

هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «ما مساله را به اطلاع آن ها رساندیم. آن ها تهدید را درک کرده و اقدام کردند.»

طرفداران آقای مهندس با شکایت از اقدام توئیتر می گویند این کار با تشویق خارجی ها انجام گرفت.

بررسی های انجام گرفته توسط توئیتر نشان می دهد که بیش از ۹۰ درصد حساب های کاربری تروریست ها بر مبنای تدابیر نظارتی خود توئیتر حذف شده است.

ابو مهدی المهندس از چهره های بد نام در واشنگتن است، هر چند شبه نظامیان تحت فرمان او در سال های اخیر با داعش جنگیده اند. آمریکا او را در فهرست تروریسم قرار داده و او را به مشارکت در بمبگذاری سفارت های آمریکا و فرانسه در کویت در دهه هشتاد متهم کرده است.

به گفته مقام های آمریکا، مهندس در جریان جنگ عراق با کمک تهران شبه نظامیان شیعه را تجهیز و تعلیم می داد تا به نیروهای آمریکا و دیگر متحدانش حمله کنند.

در بازجویی هایی که اخیرا از حالت طبقه بندی خارج شد، قیس خزعلی، یکی دیگر از رهبران شبه نظامیان شیعه، که یک دهه پیش توسط نیروهای آمریکا دستگیر و به ربودن پنج سرباز آمریکایی در سال ۲۰۰۷ متهم بود، از همکاری های مهندس با ایران خبر داده بود.

ابو مهدی المهندس روز شنبه در حساب توئیتری اش آمریکا را به ایجاد آشوب در بصره متهم کرده بود. او این توئیت را پس از آن منتشر کرد که کنسولگری ایران در بصره به دست مردم معترض عراق به آتش کشیده شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG