لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

اشاره سناتور آمریکایی به آمار کشته شدن بیش از ششصد آمریکایی توسط جمهوری اسلامی ایران در عراق


تام کاتن، سناتور جمهوری خواه آرکانزاس، با اشاره به انتشار آمار کشته‌شدگان آمریکایی از سوی ایران، گفت مقام‌‌‌‌های ایران باید با «عواقب» این کار روبه‌رو شوند.

کاتن در صفحه خود در توئیتر نوشت: «هرکسی که در عراق خدمت کرده باشد می‌داند که دست ایران به خون صدها سرباز آمریکایی آغشته است. من اقدام مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده را برای آزاد کردن این اطلاعات برای مردم آمریکا، می‌ستایم. روبرویی با عواقب این کار رژیم تبهکاران آیت‌الله‌ها به دلیل کشتار نیروهای آمریکایی، باید ادامه داشته باشد.»


هفته گذشته برایان هوک،‌ نماینده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا، در یک نشست خبری گفته بود ایران مسئول کشته شدن حداقل ۶۰۸ عضو ارتش آمریکا بوده است.

به گفته آقای هوک این رقم از گزارش‌های ارتش آمریکا که از طبقه بندی محرمانه خارج شده استخراج شده و معادل هفده درصد ارقام تمامی کشته شدگان پرسنل آمریکا در عراق، بین سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ است. علاوه بر این تعداد، هزاران عراقی نیز توسط گروه‌های نیابتی سپاه پاسداران کشته شده‌اند.
(خبر هوک رو امبد کن

در آذر ماه ۱۳۹۷ دادگاه فدرال شهر واشنگتن (پایتخت آمریکا) به شکایت سربازان مجروح و خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ عراق در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ رسیدگی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG