لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

یک روز بعد از تائید اعزام نیروی آمریکا به خاورمیانه؛ مخالفان نفوذ جمهوری اسلامی در عراق تظاهرات کردند


هزاران نفر از گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی و همچنین برخی طرفداران مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه در عراق، ضمن راهپیمایی از رهبران سیاسی خواستند که وارد فضای تنش و درگیری بین ایران و آمریکا، دو متحد بزرگ بغداد نشوند.

به گزارش رویترز، شرکت کنندگان در تظاهرات جمعه شب سوم خرداد که در بصره و بغداد برگزار شد، شعار می دادند «نه به جنگ» و «آری به عراق» و نگرانی خود را از گرفتار شدن کشورشان در تنش فزاینده بین آمریکا و ایران ابراز کردند.

مقتدی صدر اگر چه در مقطعی شبه نظامیان وابسته به خود را در اقدام علیه نظامیان آمریکایی رهبری می کرد و روابط نزدیکی با تهران داشت، اما در ادامه مخالف نفوذ جمهوری اسلامی در عراق شد.

در هفته های اخیر که تنش بین ایران و آمریکا بالا گرفته است، سیاستمداران عراقی دو طرف را به آرامش فراخواندند و دولت عراق تلاش کرد به عنوان میانجی ایفای نقش کند.

آمریکا می‌گوید خواستار تغییر رفتار جمهوری اسلامی و دست برداشتن از کمک به گروه‌های تروریستی است. رئیس جمهوری ایالات متحده که روز جمعه دستور اعزام ۱۵۰۰ نیروی جدید به خاورمیانه را داد، می‌گوید دنبال جنگ با ایران نیست و این به رفتار تهران بستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG