لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

ژنرال دمپسی: فعالیت نظامی ایران در عراق تهدیدی برای آمریکا نیست


ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا
ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا

رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا می‌گوید تا زمانی که دولت عراق به فراگیری همه گروه‌های داخل کشور متعهد بماند، به گمان او نفوذ ایران در آن کشور مثبت خواهد بود.

ژنرال مارتین دمپسی این نظر را روز پنجشنبه در پنتاگون و در پی دیدار با ژنرال گانتز فرمانده نیروهای دفاعی اسراییل ابراز داشت و گفت حضور نیروهای ایرانی در عراق و هرگونه همکاری دو کشور تاکنون مزاحمتی ایجاد نکرده است.

دیدار این دو مقام ارشد نظامی، در چارچوب امنیت منطقه‌ای و همکاری‌های دوجانبه صورت گرفت.

ژنرال دمپسی همچنین گفت ایران از زمان ترمیم حاکمیت عراق در سال ۲۰۰۴ میلادی، علاقمند به تاثیرگذاری در آینده کشور بوده است.

ژنرال ارشد آمریکایی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد عملیات نظامی ایران درعراق از جمله حملات هوایی با بیان این که رهبران عراق آمریکا را از فعالیت‌های ایران علیه گروه داعش مطلع نگاه داشته‌اند، گفت «این عملیات تاکنون ماموریت و امنیت نیروهای آمریکایی را تهدید نکرده است، ولی در صورت هرگونه تغییر، ایالات متحده نیز طرح های نظامی خود را با آن تطبیق خواهد داد.»

وی همچنین افزود اگر این مسیری است که دو کشور را از لحاظ اقتصادی و یا حتی سیاسی به هم نزدیک‌تر می کند، تا زمانی که دولت عراق متعهد به فراگیری همه گروه‌های مختلف داخل کشور بماند، فکر می‌کنم نفوذ ایران مثبت خواهد بود. با این حال به گفته او واشنگتن این رابطه را به دقت پیگری می‌کند.

رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده همچنین گفت کشورش در پی راه‌های افزایش کمک‌های آمریکا به نیروهای امنیتی عراق، از جمله مبارزه با بمب‌های کنار جاده‌ای و انبارهای مواد منفجره است.

ژنرال دمپسی در ادامه افزود هنوز برای وی روشن نیست آیا نیروهای عراقی آمادگی انجام عملیات نظامی علیه داعش در بخش‌های شمال و غرب کشور را دارند و در صورت آمادگی، آمریکا ، نیروهای عراقی را درحملات تهاجمی گسترده علیه داعش و بازسازی پس از آن یاری خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG