لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

مقامات ایالات متحده: ایران احتمالا پشت حملات موشکی اخیر به تاسیسات نظامی مشترک عراق و آمریکا است


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

ایالات متحده معتقد است كه ایران در پشت حملات موشكی به تأسیسات نظامی مشترک آمریكا و عراق در این کشور است.

شبکه سی‌ان‌ان آمریکا به نقل از چند مقام آمریكایی نوشت که حملات موشکی اخیر به تاسیسات نظامی مشترک ایالات متحده و عراق در حالی رخ داده است که آمریکا به شدت نگران است که ممکن است ایران برنامه ریزی برای تحریکات جدید علیه نیروهای آمریکایی و منافع این کشور در منطقه داشته باشد.

بنابر این گزارش ارتش آمریکا معتقد است که گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق، مسئول حمله‌های اخیر هستند.

در پنج هفته اخیر ۹ حمله راکتی در نزدیکی تاسیسات عراقی که میزبان نیروهای آمریکایی هستند، رخ داده است. آخرین مورد این حملات در روز دوشنبه انجام شده است.

نیروهای آمریکایی برای آموزش نیروهای ضد تروریسم عراقی در این کشور حضور دارند.

همچنین شان رابرتسون، سخنگوی پنتاگون، در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا همچون شرکای خود در نیروهای امنیتی عراق در حال بررسی موضوع هستند و این حملات را جدی گرفته‌اند.

در این بیانیه آمده است ما روشن کرده ایم که تهدید تاسیسات و نیروهای آمریکایی و ائتلاف تحمل نمی‌شود و آمریکا حق دفاع از خود را محفوظ می‌داند.

پیش از این نیز دیوید شِنکر، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور خاورنزدیک گفته بود که «انتقال موشک‌های بالیستیک ایران در عراق را زیر نظر داریم و این بسیار بسیار نگران کننده است.»

پیشتر نیویورک تایمز به نقل از مقامات نظامی و اطلاعاتی آمریکا گزارش داده است ایران به عنوان بخشی از تلاش های خود برای قدرت نمایی در خاورمیانه، از بحران های اخیر عراق استفاده کرده تا یک زرادخانه پنهان موشک های بالیستیک کوتاه‌برد در این کشور بسازد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG