لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

نگرانی برخی اعضای کنگره آمریکا درباره گسترش نفوذ ایران در عراق


این نشست در فضای باز مقابل کنگره آمریکا با حضور برخی معترضان به حضور ایران در عراق برگزار شد.
این نشست در فضای باز مقابل کنگره آمریکا با حضور برخی معترضان به حضور ایران در عراق برگزار شد.

مقابله با گسترش نفوذ ایران در عراق، موضوع سخنرانی تعدادی از نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا بود. این نمایندگان مردم آمریکا در کنگره به علاوه دو کارشناس مسائل ایران و اسلام، بر اهمیت کاستن و در نهایت کوتاه کردن دست ایران بویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق اشاره کردند.

این نشست که روز چهارشنبه ۱۰ آبان برگزار شد، ابتدا «ران دوسانتوس» عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت جنوبی فلوریدا، گفت که سپاه پاسداران و نیروی قدس به عنوان بازوی خارجی آن، عامل اصلی کشتن نیروهای آمریکا در عراق بوده است.

وی افزود: افراد کلیدی در سرتاسر عراق بانی مشکلات هستند و منبع اصلی تلفات جانی نیروهای آمریکایی در عراق بودند، شخص قاسم سلیمانی و فرماندهاه نیروی قدس و شبه نظامیان شیعه اند.

سخنران بعدی، مایکل پریجنت کارشناس متخصص امور ایران، عراق و خاورمیانه اندیشکده هادسن بود. او به حشد الشعبی به عنوان نیرویی که صرفا از تهران دستور می گیرد، اشاره کرد و تلویحا گفت که حیدر العبادی نخست وزیر عراق باید آنها را از بدنه نیروی نظامی و امنیتی دولتی عراق؛ تصفیه کند.

نگرانی برخی نمایندگان کنگره از نقش ایران در عراق و فشار بر کردها

وی گفت: او وقتی به نیروی امنیتی خود دستور توقف اقدامی را می دهد، آنها اطاعت می کنند که جزو حشد الشعبی نمی شود. زیرا شبه نظامیان شیعه از او فرمانبرداری نمی کنند. هادی العامری، فرمانده حشد الشعبی به وضوح بارها گفته که نیروهایش به نخست وزیر پاسخگو نیستد. بلکه صرفا به او و او به شخص قاسم سلیمانی پاسخگوست.

همچنین ترنت فرنکس نماینده جمهوریخواه مردم ایالت آریزونا در مجلس نمایندگان آمریکا در این سخنرانی که با محوریت مساله نفوذ ایران در منطقه اختصاص داشت، گفت که جمهوری اسلامی ایران از بدو ظهورش به دنبال صادر کردن انقلابش بوده است.

وی افزود: ایران از زمان انقلابش بنا داشته که دنیا را به کنترل خود در آورد. آنها بنا دارند این کار را با تسلیحات اتمی محقق کنند؛ امری که به شدت پی گیری می کنند. تا زمان دستیابی به آن مخربترین نیرو در خاورمیانه هستند. بنابراین نباید اجازه بدهیم جای پای محکمی در عراق بیش از آنچه که تاکنون ایجاد کرده اند، برای خود بدست آورند.

لی زلدن نماینده جمهوریخواه از ایالت نیویورک، حمایت بیشتر واشنگتن از کردها در عراق را به عنوان یکی از راههای موازنه در برابر زیاده خواهیهای ایران دانست.

وی گفت: در حالیکه ایران اقدامات بی ثبات کننده خود را در منطقه از طریق کانالهای رسمی و غیر رسمی ادامه می دهد؛ ما باید ارزش همکاری با دوستان و متحدین حیاتیمان را فراموش نکنیم. کردها؛ مردمی بودند که بویژه با شجاعت کامل در برابر داعش ایستادند.

در این سخنرانی، سباستین گورکا، دستیار پیشین پرزیدنت دونالد ترامپ در مورد تعلل در برابر گسترش چتر نفوذ ایران در منطقه هشدار داد.

وی گفت: تهدید بزرگتری که امروز با آن مواجهیم، جهادگرایی شیعه است. نماینده آن سپاه پاسداران، نیروی قدس و ملاها در ایران هستند. این رژیم بنا دارد از پول فراوان آزاد شده در دولت اوباما را که در چارچوب برجام به آنها داده شد استفاده کند. بنابراین ما در شرف سناریوی آخر الزمانی در خاورمیانه قرار خواهیم گرفت. بویژه که این پول را در راه دستیابی به سلاح اتمی خرج کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif


رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا سه شنبه هفته جاری در کمیته روابط خارجی سنا گفت که آمریکا به روشنی گفته است که با شکست داعش، نیروهای خارجی و از جمله نیروهای ایران باید از عراق خارج شوند.


فرهاد پولادی - صدای آمریکا

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG