لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۲

گزارش بلومبرگ: ایران آزادی‌های آنلاین را محدود می‌کند


وبسایت خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت: وقتی ایران ابتدا از ممنوعیت تلگرام خبر داد، علیرضا آقاسی که این اپلیکیشن ستون فقرات شرکت تبلیغاتی اش است، زیاد نگران شد. با بالا گرفتن تنش با آمریکا، حملات گسترده علیه آزادی های مردم می تواند به بهای از دست رفتن کسب و کارش تمام شود.

توییتر سال ها است که در ایران ممنوع است، اما مردم با استفاده از پراکسی به آن دسترسی پیدا می کنند. کاربران در چنین فضایی به سوی تلگرام کوچ کردند که به سرعت به برنامه ای محبوب بدل شد. سی ام آوریل تلگرام هم ممنوع اعلام شد.

در پی خروج آمریکا از برجام که باعث جسارت بیشتر تندروها شد، تلاش های جمهوری اسلامی برای بستن تلگرام و جلوگیری از آن با سد کردن پراکسی ها سرعت بیشتری گرفت.

در سال های اخیر تلگرام به چنان ابزار ارتباطی روزمره ای در دانشگاه ها، بیمارستان ها، شرکت ها و حتی سازمان های دولتی بدل شد که تاثیر تعطیلی آن بسیار فراتر از هدف اصلی که خاموش کردن اپوزیسیون جمهوری اسلامی است، احساس خواهد شد.

شمار کاربران اینترنت پر سرعت موبایل در ایران از سال ۲۰۱۲ با ۲۰۰ هزار کاربر به ۵۳ میلیون کاربر در امروز رسیده است. تلگرام اکنون میزبان ۵۰۰ هزار کانال فارسی است که همه چیز از جمله مسائل سیاسی را شامل می شود.

تلگرام امروز ۴۰ درصد پهنای ترافیک اینترنت ایران را پر می کند.

مقامات جمهوری اسلامی تصور می کنند آمریکا برای دامن زدن به ناآرامی ها از تلگرام استفاده خواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG