لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

ابراز نگرانی آمریکا؛ پروژه اینترنت ملی ایران موجب سرکوب آزادی اینترنت خواهد شد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دولت ترامپ از گزارش های حاکی از این که ایران در ساخت یک اینترانت ملی و یک سیستم فایروال در برابر اینترنت جهانی به پیشرفت هایی دست یافته است، ابراز نگرانی می کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخی مکتوب به پرسش «بخش فارسی صدای آمریکا» می گوید عمده نگرانی از تدابیر تازه برای ایجاد یک «شبکه ملی اطلاعات» و «سرکوب آزادی اینترنت از طریق تجسس شدید» است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای در ۲۳ مه گفت: «کشورهایی که به چنین اقداماتی از سر استیصال دست می زنند به جهان نشان می دهند که از مردم خودشان ترس دارند.»

در گزارش های اخیر رسانه های دولتی به نقل از مقام های مسئول ذکر شده که «شبکه ملی اطلاعات» تا ۸۰ درصد تکمیل شده است و ایران را در برابر حملات سایبری حفاظت کرده و امکان دسترسی به ارتباط پر سرعت، کم هزینه و مطابق اصول اسلامی را به دور از جهان آنلاین فراهم می کند.

نورمن رول، مدیر پیشین اطلاعات ملی ایالات متحده در امور ایران، در مصاحبه ای با صدای آمریکا گفت: «رژیم ایران تا سال ۲۰۰۶ به اینترنت به عنوان نفوذ فرهنگ خارجی نگاه می کرد. آن زمان مخالفان و مردم ایران امکان استفاده از آن را داشتند. شبکه ملی اطلاعات به ایران امکان این را می دهد که آن چه مردم به آن توجه دارند را زیر نظر بگیرد و وی پی ان هایی که مردم برای دور زدن سانسور وبسایت های خارجی استفاده می کنند مسدود کند. در واقع هدف خاموش کردن مخالفان است.»

رول می گوید «شبکه ملی اطلاعات» از یک سو مزایای اقتصادی خواهد داشت زیرا صنعت سایبر داخلی را پدید می آورد، اما حذف فناوری خارجی تبعات منفی برای بازار کار ایران خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG