لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

هند دیگر منجی ایران برای خرید نفت نیست؛ واردات هند از ایران نصف می‌شود


بیزنس اینسایدر در گزارشی نوشت: پالایشگاه های نفت هند واردات خود از ایران را در ماه سپتامبر و اکتبر به نصف تقلیل می دهند. دهلی نو می کوشد واشنگتن را برای دریافت معافیت هایی از تحریم های نفتی که ۱۳ آبان آغاز می شود، مجاب کند.

واردات نفت هند از ایران در ماه میلادی جاری و ماه بعد به کمتر از ۱۲ میلیون بشکه می رسد. خریدهای هند در ماه های آوریل و اوت با علم به این کاهش بالاتر از معمول رفته بود.

هند، مشتری شماره ۲ ایران پس از چین، اعمال دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی شناسد، اما کسب معافیت برای حفظ دسترسی دهلی نو به نظام مالی آمریکا یک ضرورت محسوب می شود.

وزارت نفت هند در ماه ژوئن به پالایشگاه ها گفته بود برای یک کاهش شدید یا رساندن واردات از ایران در ماه نوامبر به صفر آماده شوند.

آرمیتا سن، تحلیلگر ارشد در موسسه «انرژی اَسپکت»، می گوید: «بعضی پالایشگاه ها از پیش حداکثر استفاده را از قراردادشان برده اند که به آن ها در صورت لزوم انعطاف عمل حرکت به سوی صفر یا انتظار تا روشن شدن تکلیف معافیت ها را می دهد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هفته پیش طی دیدار با مقام های ارشد هند در دهلی نو گفت واشنگتن معافیت هایی برای خریداران نفت ایران از جمله هند در نظر خواهد گرفت، اما همه نهایتا باید واردات نفت خام از ایران را متوقف کنند.

دولت هند از پیش با کاهش ارزش روپیه و بهای بالای سوخت دست به گریبان است و نمی خواهد واردات نفت از ایران را با توجه به تخفیف هایی که دریافت می کند از دست بدهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG