لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در سفر به هند: وابستگی به نفت ایران را قطع کنید


سفیر ایالات متحده در سازمان ملل که در سفر دو روزه به هند به سر می برد، در دیدار با نخست وزیر این کشور از او خواست وابستگی به نفت ایران را قطع کند.

نیکی هیلی چهارشنبه شب در دیدار با نارندرا مودی گفت این مهم است که هند وابستگی به نفت ایران را قطع کند.

هند پس از چین دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می آید و مبادلات تجاری ایران و هند در سالگذشته میلادی حدود ۱۳ میلیارد دلار بود.

بعد از خروج ایالات متحده از برجام به دلیل نقض آن از سوی جمهوری اسلامی، آمریکا قصد دارد از ماه نوامبر تمامی واردات نفت از ایران را متوقف کند.

برخی کشورها همچون ژاپن و کره جنوبی به دنبال دریافت معافیت از آمریکا برای خرید نفت ایران هستند. هرچند گفته می شود هیچ معافیتی در این زمینه صادر نخواهد شد اما چهارشنبه خانم هیلی به نخست وزیر هند گفت احتمالا آمریکا به این کشور اجازه می دهد که از بندر چابهار ایران به عنوان کریدوری به افغانستان استفاده شود. بندر چابهار در ایران با سرمایه گذاری هند درحال توسعه است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل همچنین در بنیاد تحقیقاتی آبزرور گفت ایران از مردم خود سوءاستفاده می کند، حامی تروریسم است و بی ثباتی را به خاورمیانه گستردش داده است.

وی با مقایسه رفتار هند با ایران گفت، هند صاحب فناوری پیشرفته هسته ای است اما رفتار مسئولانه دارد. ما دلایل خوبی داریم که نگران داشتن سلاح هسته ای توسط ایران باشیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG