لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

نماینده ویژه آمریکا: در این ایام کریسمس، رژیم ایران مسیحیان را آزار ندهد و دستگیر نکند


از راست: سام براون‌بک، برایان هوک و رابرت دسترو
از راست: سام براون‌بک، برایان هوک و رابرت دسترو

سام براون‌بک، نماینده ویژه آمریکا در امور آزادی مذاهب در جهان، در جریان جلسه‌ای در وزارت خارجه گفت جمهوری اسلامی هرسال و مقارن با ایام کریسمس جمهوری اسلامی ایران اقلیت مسیحی را مورد تعقیب و آزار قرار می‌دهد و ما می‌گوییم آن را متوقف کنند.

در جریان جلسه‌ای که روز پنجشنبه ۲۹ آذر ماه در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن برگزار شد، سه مقام وزارت خارجه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران سخنرانی کرده و به پرسش‌های حاضران پاسخ دادند. سام براون بک به همراه برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه، و رابرت دسترو، معاون وزیر خارجه در امور دموکراسی، حقوق بشر و کار، در این جلسه حضور داشت.

آقای براون‌بک همچنین گفت که با گروه‌های مختلفی از ایرانی‌ها دیدار داشته و همگی گفتند که کارزار فشار حداکثری و تحریم‌ها علیه ایران، تاثیر دارد.

رابرت دسترو در جریان سخنان خود گفت: در مورد حقوق کار همین امروز با شماری از نمایندگان جهانی حوزه حقوق صنفی و کارگری صحبت کردم و آمار در ایران تکان‌دهنده است. آمار بیکاری خیلی بالا است، آمار کار نیمه وقت خیلی بالا است، و اقتصاد ایران در حال فروپاشی است؛ چرا که حاکمان اجازه خلاقیت به مردم را نمی‌دهند.

معاون وزیر خارجه آمریکا افزود: اگر به جامعه ایرانیان در آمریکا یا بریتانیا یا کانادا نگاه کنید، می‌بینید که چقدر دینامیک متفاوتی دارد و موفق عمل می‌کند. حاکمان ایران هم اگر بگذارد،‌ مردمش می‌توانند به همین شکل در کشور خود عمل کنند.

آقای دسترو با اشاره به تحریم دو قاضی در ایران از سوی آمریکا گفت: اگر یک قاضی مستقل نباشد، اسمش قاضی نیست. دستگاهی مانند دادگاه انقلاب، جایی برای عدالت نیست و مکانی است که عده‌ای دست‌نشانده حاکمیت اراده آن‌ها را دنبال و اجرا می‌کنند.

برایان هوک هم در سخنانی با اشاره به تحریم دو قاضی جمهوری اسلامی گفت: قاضی صلواتی کسی بود که ژیو وانگ و جیسون رضائیان را به زندان انداخت. این قاضی بدنامی است که خیلی‌ها را به زندان و مرگ فرستاده است.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در مورد اعتراض‌ها در ایران گفت: نزدیک به هزار تن کشته شده‌اند، نزدیک به دو هزار تن زخمی شده‌اند و بیش از هفت هزار تن هم به زندان افتاده‌اند که ما می‌خواهیم همه آن‌ها آزاد شوند.

آقای هوک افزود: این رژیم در دستگیری شجاعترین افراد در میان معترضان سابقه دارد و بعد از کمی آن‌ها را می‌کشد و مدعی می‌شود که خودکشی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG