لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

گزارش سالانه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر منتشر شد؛ پمپئو بار دیگر از نقض حقوق مردم ایران انتقاد کرد


وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۲ اسفند به مناسبت انتشار گزارش سالانه این وزارتخانه درباره وضعیت حقوق بشر جهان گفت، سال گذشته در جریان اعتراضات مردم در شهرهای مختلف ایران ده‌ها نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند.

مایک پمپئو در بخشی از سخنان خود پیش از انتشار رسمی گزارش، با اشاره به این که برخی کشورهای متحد و نزدیک آمریکا نیز در نقض حقوق بشر دست دارند، تاکید کرد که ایالات متحده با جدیت موارد نقض حقوق بشر در این کشورها را هم گزارش می‌کند.

وی با بیان این که حقوق و آزادی‌های بنیادی انسان به عنوان مفاهیمی که به عنوان اصول مسلم در قانون اساسی ایالات متحده و همچنین اعلامیه جهانی حقوق بشر آمده است گفت، این آزادی‌ها چیزی نیست که دولت‌ها به مردم اعطا کنند، بلکه میراث کرامت انسانی است.

آقای پمپئو گفت، کشورهای مستقل و بااقتداری که آمریکا با آنها نزدیک‌ترین و قدیمی‌ترین روابط و همکاری را دارند، کشورهایی هستند که عموما حقوق بشر، مانند آزادی مذهب یا عقیده، آزادی بیان و برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز، را محترم می‌شمارند و در سرکوب خشونت‌بار حقوق بشر مانند قتل‌های فراقانونی، شکنجه و بازداشت‌های طولانی مدت دست ندارند.

وی اضافه کرد، بر عکس، کشورهایی که ثبات منطقه‌ای را تهدید می‌کنند، حامی تروریسم هستند، یا به مرکزی برای جذب تروریست‌ها تبدیل می‌شوند، تقریبا کشورهایی هستند که دولت‌هایشان در محترم شمردن حقوق انکارناپذیر مردمی که در محدوده مرزهایشان زندگی می‌کنند ناکام بوده‌اند.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ تاکید کرد، سیاست این دولت این است که اگر منافع ایالات متحده ایجاب کند، با دیگر دولت‌ها – جدا از کارنامه آنها – وارد تعامل شود. در حال حاضر، ما منافع ایالات متحده را در ثبات پایدار، رفاه، و امنیت جهانی می‌بینیم که پر از کشورهای قدرتمند و با اقتدار باشد و این تنها در صورتی محقق می‌شود که دولت‌ها به حقوق بشر و آزادی های بنیادی انسان احترام بگذارند.

مایک پمپئو علاوه بر ایران، از موارد نقض حقوق بشر در برخی کشورهای دیگر از جمله سودان جنوبی، نیکاراگوئه و چین نیز انتقاد کرد.

وی در پایان گفت، افرادی که به دنبال اصلاحاتی با هدف پایان دادن به دخالت‌های نادرست و اخلال در بکارگیری این حقوق مسلم هستند – خواه این افراد در داخل حکومت باشند خواه در خارج از آن – یک دوست و همدرد و حامی قدرتمند در ایالات متحده آمریکا یافت خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG