لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۷

نشستی در سنای آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر ایران با حضور بازیگر ایرانی‌تبار هالیوود، سناتورها و فعالان و تحلیلگران


نشستی درباره حقوق بشر در ایران در سنای آمریکا برگزار شد که در آن «نازنین بنیادی» بازیگر ایرانی‌تبار هالیوود، سناتور دموکرات کریس کونز، سناتور جمهوریخواه تاد یانگ، دکتر نینا انصاری نویسنده و پژوهشگر امور زنان، مسیح علینژاد گزارشگر مستقل و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا و کریم سجادپور پژوهشگر ارشد برنامه خاورمیانه در اندیشکده «صلح بین‌الملل کارنگی» شرکت داشتند.

نازنین بنیادی در این نشست در سنای آمریکا درباره حقوق بشر در ایران گفت: اعتراضات در ایران ادامه خواهد یافت. اگر به مردم اجازه حرف زدن داده نشود، این اعتراضات بیشتر خواهد شد.

وی افزود: آرامش و ثبات فقط با احترام به حقوق بشر و اجرای آن میسر است.

سناتور تاد یانگ (جمهوری‌خواه) نیز در این نشست گفت: متاسفانه مقامات ایران به شدت آزادی بیان را سرکوب می کنند و کرده اند، همانگونه که وزیر خارجه پمپئو به عنوان نمونه گفتند، پلیس ارشاد مردم را کتک می‌زند و رژیم، حقوقدانان مانند نسرین ستوده وکیل حقوق بشر را زندانی می‌کند.
وی افزود: پیام من به رژیم ایران این است که جهان نظاره‌گر شما است؛ جامعه جهانی صدای مردم ایران را شنیده است. جامعه جهانی با مردم ایران همراه است و همراه خواهد بود.

سناتور کریس کونز (دموکرات) نیز در این نشست در سخنانی گفت: همانگونه که ماجراجویی نظامی ایران در منطقه برای ما نگران کننده است، نقض حقوق بشر نیز برای ما نگران کننده و با اهمیت است. وی افزود: ما در کنگره تلاش داریم که رژیم ایران را در مقابل نقض حقوق بشر، از طریق قانونگذاری مسئول بدانیم.

این سناتور آمریکایی افزود: ما نمی توانیم ترویج رعایت حقوق بشر را از سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران جدا بدانیم.

نینا انصاری نویسنده و پژوهشگر امور زنان نیز در این نشست گفت: جامعه جهانی و آمریکا باید به ایران بگویند مسئله نقض حقوق بشر و رفتارش نگران کننده است و باید تغییر کند. آنها باید حقوق بشر را در اولویت مذاکرات قرار دهند.

مسیح علینژاد گزارشگر مستقل و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا دیگر سخنران این نشست نیز گفت: زنان ایران هم اکنون جنگجویانی هستند که در حال دفاع از حقوق شان هستند. بحث آنها درباره یک تکه پارچه نیست. جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب بدن زنان ایران را گروگان گرفته است.

کریم سجادپور پژوهشگر ارشد برنامه خاورمیانه در اندیشکده «صلح بین‌الملل کارنگی» نیز به عنوان آخرین سخنران گفت: جامعه جهانی باید انحصار خبر را از دست جمهوری اسلامی خارج کند. آنها خبرها را کنترل می کنند. مردم هم باید آزادانه به اخبار دسترسی داشته باشند.

وی همچنین در مورد آمریکایی های زندانی در ایران گفت: دولت آمریکا باید آزاد کردن گروگان های آمریکایی را در اولویت قرار دهد و مطمئن شود در آینده جمهوری اسلامی اتباع آمریکا را به عنوان ابزار و گروگان نمی گیرد.

XS
SM
MD
LG