لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

حقوق بشر در ایران نادیده گرفته نخواهد شد


در ماه سپتامبر، کنگره آمریکا به توافق اتمی جامع با ایران رای خواهد داد. در حالی که کنگره توافق را بررسی می کند، صداهای زیادی در حمایت و مخالفت با آن شنیده می شود.

فعالان و ناراضیان ایرانی در هر دو طرف، این صداها را شامل می شوند. نسرین ستوده، شیرین عبادی و جعفر پناهی از جمله فعالان حامی توافق هستند که می گویند لغو تحریم ها بسود مردم ایران خواهد بود و کاهش تنش فضای لازم برای پیشرفت در مقوله حقوق بشر فراهم خواهد آورد.

در طرف دیگر، گروهی از فعالان ایرانی، شامل احمد باطبی، امیر حسین اعتمادی، و روزبه فراهانی پور، با مخالفت با توافق برخاسته اند و هشدار می دهند یک رژیم سرکوبگر را ثروتمند خواهد کرد، و موجب تضعیف امیدهای ایرانیان برای تغییر مثبت و احترام به حقوق بشر خواهد شد.

پرزیدنت باراک اوباما و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روشن ساخته اند هدف توافق این است که از بوجود آمدن یک تهدید امنیتی بزرک – ایران مجهز به تسلیحات اتمی – جلوگیری شود، اما آمریکا کاملا از وضعیت اسف بار حقوق بشر در ایران، و نیز فعالیت های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی آگاه است. آقای کری گفت: به این دلیل، شماری از تحریم ها، از جمله آنهایی که به تروریسم، حقوق بشر و موشک های بالیستیک ارتباط دارد، باقی خواهد ماند.

افزون بر این، پرزیدنت اوباما یادآور شده است رهبران ایران انتظارات مردم را که برطرف ساختن تحریم ها زندگی آنها را بهتر خواهد کرد بالابرده اند. مسلما این بهبود پیشرفت در حقوق بشر را نیز شامل می شود.آقای اوباما گفت "حتی یک رژیم سرکوبگر مانند رژیم ایران نمی تواند این انتظارات را کاملا نادیده بگیرد."

XS
SM
MD
LG