لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

دیدگاه| حقوق بشر باید از پایه‌های استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران باشد


یک تجمع معترضان به جمهوری اسلامی ایران در پاریس
یک تجمع معترضان به جمهوری اسلامی ایران در پاریس

یادداشتی در نشریه هیل از جکی والکات، سفیر پیشین آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد*

در واشنگتن در مباحثات بر سر ایران که عمدتا بر دو محور سنتریفیوژهای هسته ای و موشک های بالیستیک دور می زند یک حقیقت اساسی فراموش می شود: تکثیر کنندگان جنگ افزار کشتار جمعی می توانند تحت پیگرد قرار بگیرند. در حالی که دولت ترامپ و کنگره استراتژی های جدیدی را در برابر فهرست رفتارهای بی اندازه غیرقانونی ایران در پیش گرفته اند، فرصتی تازه برای حمایت از مردم ایران پیش آمده است.

با وجود تصویب تحریم های متعدد علیه ناقضان حقوق بشر در ایران، متاسفانه این تحریم ها به طور جدی اعمال نشده اند.

دولت ترامپ می تواند توالی این تحریم ها و توقیف و بلوکه کردن دارایی ناقضان حقوق بشر را سرعت ببخشد. از سال ۲۰۱۰ تا کنون فقط ۲۱ مورد حکم توقیف دارایی های ناقضان حقوق بشر در ایران صادر شده است. بیش از این می توان موثر بود.

کنگره هم می تواند به طور جداگانه با تصویب قطعنامه ای الزام آور نقشی حیاتی در تامین منابع یک استراتژی فعال حقوق بشری ایفا کرده و به رژیم ایران اخطار بدهد که در صورت ادامه نقض آشکار حقوق مردم خودش با تحریم هایی شدید روبرو خواهد شد.

جنگ افزار هسته ای غیرقانونی، تروریسم و گسترش تسلیحات کشتار جمعی همه علائم و نشانه های بیماری بزرگتری هستند. ما فرصت دیگری برای تصحیح حمایت از مردم ایران داریم تا سرانجام ماهیت نحس رژیم ایران را مورد رسیدگی قرار بدهیم.

* خانم والکات نماینده ویژه پیشین آمریکا در منع گسترش جنگ افزار هسته ای، عضو کمیسیون آزادی بین المللی مذهب در آمریکا و عضو هیات مدیره سازمان متحد علیه ایران هسته ای نیز است
* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG