لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

برایان هوک: نگران مردم ایران هستیم؛ رژیم ایران اطلاعات مهمی را درباره شیوع کرونا مخفی کرده است


نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران با تشکیک در آمارهای ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا گفت: ما نگران مردم ایران هستیم.

برایان هوک در گفت‌وگوی اختصاصی با صدای آمریکا ۳۶۵ به سوءمدیریت رژیم ایران که باعث ناامیدی مردم ایران شده اشاره کرد و گفت: این رژیم کارنامه بدی در دروغگویی به مردمش دارد و باید انتظار داشت تعداد جان باختگان کرونا بیشتر باشد.

جمهوری اسلامی ده روز پیش مرگ اولین نفر در قم را تائید کرد و تا روز چهارشنبه تائید کرده که ۱۹ نفر جان باخته‌اند. همچنین مقامات ایران که تا سه شنبه تعداد مبتلایان را ۶۱ نفر اعلام کرده بودند، ناگهان این رقم را ۱۳۹ نفر اعلام کردند.

برخی تحلیلگران به آمارهای ایران تردید دارند و می‌گویند تعداد مبتلایان خیلی بیشتر است.

آقای هوک همچنین خاطرنشان کرد: مردم ایران می‌دانند کمبود تجهیزات پزشکی، نتیجه اقدامات تروریستی رژیم ایران و وحشت زده کردن کسب و کارهایی است که نمی‌خواهند با بانک‌های ایران معامله کنند. رژیم ایران سابقه طولانی در تاسیس شرکت‌های صوری دارد که در ظاهر بشردوستانه هستند اما در حقیقت راهی برای دریافت تجهیزات پزشکی مورد استفاده مقامات رژیم یا کسب درآمد آنها است.

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو از ایران خواست تا با شفافیت کامل رفتار کند و با سازمان‌های بین‌المللی همکاری داشته باشد.

برایان هوک تاکید کرد: این که رژیم ایران مانع ورود ناظران سازمان بهداشت جهانی شود، علامت بسیار بدی است. یعنی نمی‌خواهند جهان بداند وضعیت ایران چقدر بد است.

ویدئوی کامل گفت‌وگو با برایان هوک را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG