لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

اکثریت بزرگی از رای‌دهندگان آمریکایی به شدت نگران دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستند


مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز
مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز

یک نظرسنجی می‌گوید که اکثریت بزرگی از رای دهندگان آمریکایی از بابت دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای نگران هستند.

نشریه هیل که اخبار کنگره و دولت آمریکا را منتشر می‌کند، دوشنبه ۶ آبان گزارش داد که بر اساس نظرسنجی مشترک این نشریه و موسسه هریس ایکس، ۸۴ درصد آمریکاییان نسبت به دستیابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای ابراز نگرانی کرده‌‍‌اند.

این رقم بیشتر از تعداد کسانی است که نسبت به سایر مسائل سیاست خارجی - از جمله موشک های بالیستیک کره شمالی، امنیت انتخابات، عملیات نظامی ترکیه در سوریه، و جنگ تجاری آمریکا و چین - نگرانی خود را ابراز کردند.

در این بین رای دهندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه و رای دهندگان مستقل، آرای متفاوتی درباره نگرانی از دستیابی ایران به سلاح هایی با قدرت تخریب گسترده دارند. این نظرسنجی می گوید که ۸۹ درصد از رای دهندگان دموکرات خیلی یا تا حدودی نگران دستیابی ایران به چنین سلاح هایی هستند، ۸۵ درصد از رای دهندگان جمهوریخواه و ۷۹ درصد از رای دهندگان مستقل نیز همین نگرانی را دارند.

این نظرسنجی حدود یک هفته پیش انجام شد و نتایج آن دوشنبه منتشر شد.

پرزیدنت ترامپ اردیبهشت سال گذشته با اعلام این که توافق هسته ای با ایران مانع دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای نمی‌شود، رفتار جمهوری اسلامی در منطقه را تهاجمی‌تر کرده است، و جلوی توسعه برنامه موشکی ایران را نمی‌گیرد، آمریکا را از این توافق خارج کرد و تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند.

آمریکا می‌گوید خواستار توافقی جامع‌تر با ایران است که مسائلی مختلفی از جمله رفتار جمهوری اسلامی در منطقه و برنامه موشکی آن رژیم را شامل شود. ضمن این که پرزیدنت ترامپ گفته است آماده مذاکره بدون پیش شرط با مقام‌های جمهوری اسلامی است. آیت الله خامنه‌ای اما مقام‌های ایران را از مذاکره با آمریکا منع کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG