لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

تندروهای آمریکا همچنان به تندروهای ایران کمک می‌کنند


خلاصه‌‌ای از مقاله پال پیلار در وبسایت نشنال اینترست

تمایل خستگی ناپذیر سیاستمداران آمریکایی به ادامه مجازات ایران یا حمایت از اقداماتی در این راستا، کارکردی خلاف منافع ایالات متحده دارد.

هدف از تشکیل «کمیسیون مشترک» در قالب توافق هسته‌ای یا برجام، حل و فصل اختلافات بوده که با موفقیت به وظیفه اش عمل کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل ایران به برجام را اعلام کرده است، اما مخالفان توافق می کوشند چیزی خلاف آن را پیدا کنند. آنها یک رشته طرح ها را علیه ایران در کنگره به تصویب برسانند.

از جمله این طرح ها متممی است که ران د سانتیس نماینده جمهوریخواه ایالت فلوریدا ارائه کرده است. بر اساس این متمم، هر فروشنده سهام که در «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا» ثبت شده موظف است هر گونه تجارت خود با ایران را گزارش بدهد.

طبق قوانین موجود آمریکا، خرید و فروش سهام با دولت جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران، بانک مرکزی ایران، تمام صنایع نفت ایران، و شماری افراد حقیقی و حقوقی مشمول تحریم می شود.

آنچه طرح جدید انجام می دهد گزارش تجارت با بخش خصوصی ایران است. این مهم خریداران سهام را از تجارت با دقیقا بخشی از جامعه ایران که خواهان روابط صلح آمیز با جهان است منصرف می کند.

ما ظاهرا همه خواهان کاهش نفوذ تندروها شامل فرماندهان سپاه پاسداران در ایران هستیم. ادعای این تندروها در مباحثات سیاسی داخل ایران این است که معاملات صلح آمیز با ایالات متحده از جمله توافق هسته ای هیچ نفعی برای ایران ندارد و واشنگتن مصمم است که با استفاده از قدرت نظامی اش به جمهوری اسلامی ضربه بزند، از این رو تهران باید برای حفظ منافع اش در مقابل چنین تخاصمی محکم بایستد.

اگر هدف ما حفظ ایران به عنوان یک هیولای ابدی است، تایید گفتمان تندروها در ایران لزوما نتیجه ای معکوس ندارد. اگر خواهان یک هیولا هستیم رژیمی تحت کنترل تندروها بهترین هیولای ممکن است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG