لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

دیدگاه| دفاغ نیکی هیلی از درس سیاست خارجی رونالد ریگان: مذاکره از موضع قدرت


نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در کنار کاندولیزا رایس وزیر خارجه دولت جرج بوش
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در کنار کاندولیزا رایس وزیر خارجه دولت جرج بوش

گزارشی از فرد لوکاس در دیلی سیگنال

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با یادآوری ناکامی های سه دولت پیشین آمریکا در برابر کره شمالی گفت به پیروی از الگوی رونالد ریگان باور دارد.

نیکی هیلی در سخنرانی در نشست «بنیاد هریتج» اشاره کرد که پرزیدنت ریگان زمانی نه چندان دور میراث دار یک توافق کنترل تسلیحات میان واشنگتن و مسکو بود که رییس جمهوری قبل از او آن را به مذاکره گذاشته بود. آن موقع متحدان آمریکا از اعتبار آمریکا حرف می زدند و رسانه ها هشدار می دادند که اگر رییس جمهور به توافق پایبند نماند جنگ خواهد شد.

نیکی هیلی با اشاره به شباهت های آن دوره با واکنش ها به رویکرد پرزیدنت ترامپ در قبال توافق هسته ای ایران گفت: «سیاست ما در برابر کره شمالی قربانی سیاست ما در برابر ایران نیست. کره شمالی درسی پندآموز است که باید در سیاست ایران به کار ما بیاید. دست نزدن به توافق ایران به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، این پیام صریح را می فرستد که آمریکا را می توان گرفتار یک توافق بد کرد که به تهدید برنامه موشک های هسته ای پایان نمی دهد، توافقی دقیقا مانند توافق هسته ای ایران».

هیلی یادآوری می کند که جرج هربرت واکر بوش، بیل کلینتون و جرج بوش هر سه امتیازاتی یکجانبه به کره شمالی دادند ولی در کنار وعده های بی عمل چیز زیادی دست شان را نگرفت به جز این که رژیم پیونگ یانگ زرادخانه تسلیحات هسته ای اش را بزرگتر کرد. سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هشدار داد اگر توافق هسته ای ایران به درستی اجرا نشود به همان سرنوشت دچار خواهد شد.

نیکی هیلی گفت ایران ممکن است به لحاظ فنی به توافق پایبند باشد ولی همچنان به پیشبرد برنامه موشک های بالیستیک اش ادامه می دهد و مانع دسترسی بازرسان به سایت های نظامی اش می شود.

هیلی گفت پرزیدنت ریگان به مذاکره با مسکو ادامه داد، اما از موضع قدرت. اصلی که ریگان می فهمید این بود که نمایش قدرت و رهبری آمریکا جهان را امن تر می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG