لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

کنگره به دنبال محروم کردن جمهوری اسلامی ایران از نظام مالی بین المللی است


نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: سناتور جمهوریخواه راب پورتمن، رئیس کمیته فرعی تحقیقات سنا، و اد رویس، رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، از دولت ترامپ تقاضا کرده اند از اعضای «گروه اقدام مالی» که ناظر بین المللی بر مقابله با تامین مالی تروریسم و پولشویی در جهان است بخواهد ایران را به دلیل ادامه حمایت از تروریسم بار دیگر در فهرست سیاه خود قرار بدهد.

ایران در چارچوب مشوق های دولت اوباما از لیست سیاه این سازمان بین المللی خارج شده بود.

درخواست قانونگذاران آمریکایی برآمده از تلاش های مداوم ایران در پولشویی و حمایت مالی از گروه های تروریستی در سراسر خاورمیانه شامل حماس، حزب الله و دیگر شبه نظامیان فعال در منطقه است.

اعضای «گروه اقدام مالی» هفته آینده در پاریس نشستی خواهند داشت. قانونگذاران آمریکایی امیدوارند دولت ترامپ این مساله را در این جلسه عنوان کند.

کمیته تحت نظارت سناتور پورتمن در کنگره آمریکا اخیرا در گزارشی فاش کرد که دولت اوباما به نیابت از ایران درگیر یک دیپلماسی محرمانه بود.

قانونگذاران در نامه شان به استیو منوشن، وزیر دارایی دولت ترامپ، نوشته اند: «نشست پیش روی گروه اقدام مالی با توجه گزارش کمیته سنا حاکی از تلاش دولت قبلی آمریکا برای دسترسی ایران به نظام مالی ایالات متحده از اهمیتی خاص برخوردار است.»

راب پورتمن و اد رویس یادآوری می کنند: «در ژوئن ۲۰۱۶ دولت اوباما در پی طرح ایران برای رسیدگی به کاستی های نظام مالی اش در حوزه پولشویی و تامین مالی تروریسم از تصمیم گروه اقدام مالی به تعلیق تدابیر تنبیهی علیه ایران حمایت کرد.»

اعمال محدودیت ها بر ایران هر شش ماه تعلیق شده است. حال قانونگذاران آمریکایی می گویند با توجه به خروج آمریکا از برجام و ادامه رفتارهای مخرب ایران لازم است ایران دوباره به لیست سیاه بازگردانده شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG