لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

دیدگاه تحلیلگران ارشد در واشنگتن درباره اعتراضات در ایران؛ رژیم ایران اصلاح‌پذیر نیست


 کلیفورد می رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها این پنل را با حضور سوزان ملونی، علیرضا نادر و بهنام طالبلو، مدیریت کرد.
کلیفورد می رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها این پنل را با حضور سوزان ملونی، علیرضا نادر و بهنام طالبلو، مدیریت کرد.

روز سه شنبه ۱۹ آذر بنیاد دفاع از دموکراسی میزبان برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در وزارت خارجه آمریکا بود. بعد از سخنرانی آقای هوک، یک نشست با حضور تحلیلگران مسائل ایران برگزار شد.

در این نشست که توسط کلیفورد می رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها مدیریت شد، بهنام طالبلو پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، سوزان ملونی معاون برنامه سیاست خارجی در اندیشکده بروکینگز و علیرضا نادر پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها حضور داشتند.

بهنام طالبلو در این نشست گفت: باید ببینیم در اعتراضات بعدی برای مردم ایران چه می توانیم بکنیم. یعنی در کنار فشار حداکثری بر رژیم ایران مراقبت حداکثری از مردم ایران داشته باشیم. نباید در هنگام اعتراضات آینده غافلگیر شویم.

این پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها افزود: روند اعتراضات ایران نشان می‌دهد که فاصله اعتراضات کمتر و هربار شدیدتر شده است. بنابراین انتظار دارم اعتراضات بعدی نزدیک و گسترده تر هم باشد.

سوزان ملونی نیز در این نشست گفت: دسترسی مردم ایران به امکانات ارتباطی و اینترنت حیاتی است؛ هم برای این که خودشان باهم مرتبط باشند و هم این که جهان از وضعیت ایران باخبر شود.

معاون برنامه سیاست خارجی در اندیشکده بروکینگز همچنین گفت: من از اصلاحات در ایران ناامیدم. چون هرچیزی که خلاف میل رهبر و تشکیلات رهبر جمهوری اسلامی باشد فرصتی برای حضور در قدرت و اصلاح پیدا نمی‌کند. حتی راهی برای بروز اعتراضات مردمی وجود ندارد.

همچنین، علیرضا نادر در این نشست گفت: رژیم ایران یک دیکتاتوری مذهبی است که قدرتش را با سپاه تنظیم کرده و به جای این که خود را نماینده مردم بداند، نماینده خدا می‌داند. میانه رو و تندرو در این دیکتاتوری معنا ندارد. فقط چهل سال است وعده دروغین #اصلاحات می‌دهند.

این پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در پایان گفت: بزرگترین فرق اعتراضات امسال با جنبش سبز این بود که در آن اعتراضات مردم به نتیجه انتخابات اعتراض داشتند اما این بار خود جمهوری اسلامی در کانون اعتراض بود. چرا که دیگر مردم از #اصلاحات و اصلاح‌طلبان عبور کرده‌اند.

نسخه کامل سخنرانی هوک و نشست بعد از آن را از فیسبوک صدای آمریکا با ترجمه همزمان به فارسی ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG