لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۵

چرا انقلاب شد؛ موضوع میزگرد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها


بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها روز دوشنبه میزبان میزگردی با عنوان «چهل سال بعد از انقلاب:‌ درک انقلاب اسلامی ایران» بود.

در معرفی مهمانان این میزگرد، بهنام بن طالبلو در سخنان آغازین گفت: رژیم جمهوری اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد خود را جشن می گیرد که بسیاری از ایرانیان در داخل و خارج از کشور از این اتفاق ابراز تاسف می‌کنند.

این میزگرد با عنوان «چهل سال بعد از انقلاب:‌ درک انقلاب اسلامی ایران» با حضور غلامرضا افخمی رئیس بنیاد مطالعات ایرانیان، هوشنگ شهابی استاد تاریخ و روابط بین‌الملل دانشگاه بوستون و «ری تکیه» محقق ارشد شورای روابط خارجی برگزار شد.

«ری تکیه» از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا و محقق ارشد شورای روابط خارجی در بخشی از این میزگرد درباره شاه گفت: تراژدی این است که او قربانی موفقیت هایش شد. او سعی داشت ایران را مدرن کند و مثلا شهرها را توسعه داد اما جمعیت شهری علیه او شد.

ری تکیه (نفر وسط)
ری تکیه (نفر وسط)

غلامرضا افخمی رئیس بنیاد مطالعات ایرانیان نیز از یک ملاقات خود با شاه، گفت: او در شرایطی که می توانست با استفاده از قدرت نظامی مانع انقلاب شود، این کار را نکرد. او صراحتا گفت ترجیح می دهم اگر مردم من را نمی خواهند، کشور را ترک کنم.

غلامرضا افخمی (سمت چپ)
غلامرضا افخمی (سمت چپ)

هوشنگ شهابی استاد تاریخ و روابط بین‌الملل در دانشگاه بوستون نیز گفت: قبل از انقلاب هرکس یک خمینی متفاوت می‌دید. با اینکه روحانیت برای مردم شناخته بود اما هرکس می گفت خمینی با بقیه فرق دارد. همین باعث شد رهبری او را پذیرفتند.

هوشنگ شهابی (سمت چپ)
هوشنگ شهابی (سمت چپ)

در بخش پایانی این میزگرد بنیاد دفاع از دموکراسی، «ریچارد گلدبرگ» سرپرست مقابله با «سلاح‌های کشتار جمعی ایران» در شورای امنیت ملی آمریکا در سخنانی گفت: تا زمانی که رهبران ایران منافع خود را بر منافع مردم ترجیح دهند، فشار حداکثری بر ایران ادامه میابد. ما می دانیم درآمدهای کشور به جای مردم ایران، برای گروه های تروریستی خرج می‌شود. ما تلاش داریم که این منابع مالی را بخشکانیم.

«ریچارد گلدبرگ» سرپرست مقابله با «سلاح‌های کشتار جمعی ایران» در شورای امنیت ملی آمریکا
«ریچارد گلدبرگ» سرپرست مقابله با «سلاح‌های کشتار جمعی ایران» در شورای امنیت ملی آمریکا

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG