لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

مرکل و ماکرون می کوشند توافق ایران را بدون تحریک آمریکا حفظ کنند


به گزارش وبسایت روزنامه وال استریت جورنال، رئیس جمهوری فرانسه و صدر اعظم آلمان با رد اتخاذ اقداماتی که اتحادیه اروپا و ایالات متحده را بر سر تحریم ایران در یک جنگ تجاری گرفتار کند، محدودیت توان اروپا در نجات برجام را آشکار کردند.

امانوئل ماکرون در نشست رهبران اروپا در صوفیه بلغارستان گفت از اقدامات تلافی جویانه علیه شرکت های آمریکایی حتی در صورتی که موسسات اروپایی هدف تحریم های فرامرزی و ثانویه آمریکا قرار بگیرند، حمایت نخواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: «ما بر سر مساله ایران علیه ایالات متحده وارد یک جنگ استراتژیک و تجاری نخواهیم شد. این کار از همه نظر از جمله به لحاظ ژئوپولتیک بی معنی است. رئیس جمهوری فرانسه مدیرعامل شرکت نفتی توتال نیست.»

آنگلا مرکل ضمن استقبال از تدابیر در نظر گرفته شده کمیسیون اروپا برای ادامه تجارت با ایران درباره پرداخت خسارت به شرکت های اروپایی که هدف تحریم های آمریکا قرار بگیرند گفت: «فکر می کنم نباید به هیچ توهمی میدان بدهیم.»

اظهار نظر دو رهبر قدرتمند اروپا ضربه ای به امیدها به حفظ جریان تجارت اروپا با ایران بود.

مفاد مد نظر اروپا برای پرداخت غرامت به شرکت هایی که هدف مجازات های آمریکا قرار می گیرند و تهدید به اقدامات متقابل علیه واشنگتن دو گامی بودند که می توانستند شرایط را برای مقام های آمریکایی دشوار کنند. دولت ترامپ مشخصا هشدار داده است که از ماه اوت شرکت های اروپایی را که به تجارت با ایران ادامه بدهند، هدف تحریم قرار می دهد.

اتحادیه اروپا چشم به تدابیر دیگری دارد، اما مقامات می گویند این کار زمان می برد، حفاظت قانونی کاملی ارائه نمی دهد و ممکن است برای بعضی دولت ها مشاجره آمیز باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG