لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

مقام وزارت خارجه آمریکا: آمریکا، سد راه تجارت مجاز اروپا با ایران نخواهد شد


در حاشیه سفر روحانی به پاریس، ایران و فرانسه سی توافق امضا کردند.
در حاشیه سفر روحانی به پاریس، ایران و فرانسه سی توافق امضا کردند.

در بیانیه ای اختصاصی که یک مقام وزارت خارجه آمریکا در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا قرارداده، تاکید شده که ایالات متحده آمریکا، سد راه تجارت مجاز شرکتهای اروپائی با ایران نخواهد شد.

سام وربرگ، سخنگوی مطبوعاتی اداره امور مربوط به ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به قراردادهای معاملات چندین میلیارد دلاری ایران و فرانسه در سفر حسن روحانی به پاریس، گفت غیر منتظره نیست که شرکتهای اروپائی و دیگرانی که به خاطر تحریمهای شدید و تلاشهای دیپلماتیک ما، از تجارت با ایران خودداری ورزیدند، حالا باب چنان مذاکراتی را با ایران باز کنند.

وی افزود: قدر مسلم اینکه ما مخالف چنان گفتگوهائی با ایران نیستیم و سد راه تجارت مشروع و مجاز با ایران نخواهیم شد.

آقای وربرگ در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا نگران نیست که این شتاب اروپائیان موجب نادیده گرفته شدن تحریمها ی باقی مانده علیه ایران شود، تاکید کرد که واشنگتن می خواهد در مورد برداشته شدن تحریمها پس از اجرای برجام و نیز تحریمهای غیر هسته ای در ارتباط با حقوق بشر، تروریسم، و برنامه موشکهای بالیستیکی ایران که به جای خود باقی می مانند، کاملا صریح و شفاف باشد.

در حاشیه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایتالیا و فرانسه، قراردادهایی به ارزش میلیاردها دلار بین ایران و این دو کشور منعقد شد.

این قراردادها در حوزه های صنعتی، تجاری، بهداشتی و زیست محیطی امضا شد. از جمله قرارداد فروش ۱۱۸ فروند هواپیمای مسافری ایرباس از نوع عادی و پهن پیکر به ارزش ۲۵ میلیارد دلار بود.

همچنین بر طبق قرارداد همکاری سیتروئن-پژو با شرکت ایران خودرو، از سال ۲۰۱۷ میلادی سالانه ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در ایران ساخته می‌شود. شرکت نفتی توتال نیز قرارداد خرید نفت با ایران امضا کرد.

سخنگوی مطبوعاتی اداره امور مربوط به ایران در وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این قراردادها، گفت : "در راستای آن هدف، یک رهنمود مفصل در سایت‌های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری ارائه کرده‌ایم و کارشناسان ما برای پاسخ دادن به هر پرسشی در دسترس هستند، و در صورت نیاز، بخش‌های تجاری سراسر جهان را در جریان قرار خواهند داد."

سام وربرگ در پایان گفت "اگر ایران بر مبنای پیامدهای سازندۀ توافق هسته‌ای که در سال جاری با جامعه بین المللی امضا کرده، و بر مبنای رویکردهای مهم انسانی هر دو کشور در این برهۀ بی همتای تاریخی پیش برود، این راه به آینده ای بهتر برای مردم ایران منتهی خواهد شد."

XS
SM
MD
LG