لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

پمپئو نخستین سفر خارجی رسمی خود را در میان تردید بر سر توافق ایران آغاز می کند


روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشته است: دیپلمات های اروپایی احتمالا تلاش خواهند کرد از مایک پمپئو، وزیر خارجه جدید دولت ترامپ، بفهمند آیا کاخ سفید نسبت به ایده های تازه برای حفظ توافق هسته ای ایران رویی گشاده دارد یا پمپئو با پیامی حاکی از یک تصمیم از پیش گرفته شده به اجلاس وزیران خارجه ناتو آمده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مقر ناتو در بروکسل، گفت: «من دیروز بعد از ظهر سوگند خوردم، سوار هواپیما شدم و یک راست به این جا آمدم. دلیل خوبی برای این سفر وجود دارد. کاری که امروز این جا انجام می گیرد بسیار باارزش است. اهداف ما مهم اند و این ماموریت برای ایالات متحده آمریکا بسیار اهمیت دارد.»

آینده توافق هسته ای ایران در دستور کار وزیران خارجه ناتو نیست، اما پمپئو در حاشیه این اجلاس با مقام های ارشد بریتانیا، آلمان و فرانسه ملاقات می کند. وزیر خارجه جدید آمریکا موضع دولت ترامپ را برای آن ها توضیح خواهد داد.

اجلاس ناتو کار صبحگاهی خود را با گفتگو بر سر روسیه آغاز کرد. روابط ناتو با روسیه پس از حملات شیمیایی در بریتانیا، اخراج دیپلمات های روس از پایتخت های غربی و حملات شیمیایی در سوریه، متحد نزدیک مسکو، رو به وخامت گذاشته است.

بعضی از متحدان در پی زمینه سازی برای یک نشست رسمی ناتو با روسیه پیش از اجلاس سران اتحادیه در ژوئیه هستند. اما دیگر کشورها خصوصا منطقه بالتیک عمیقا ابراز بدبینی می کنند.

پمپئو قصد دارد به ناتو اطمینان خاطر بدهد که آمریکا به سیاست خود مبنی بر عدم عادی سازی روابط با مسکو پایبند خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG