لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۵

کری پیش از انتخابات ایران منتظر تحولی چشمگیر نیست


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بی نتیجگی مذاکرات اخیر شش قدرت جهان و ایران بر سر برنامه مورد اختلاف اتمی تران را نومید کننده دانست اما خواستار صبر و شکیبائی تا انتخابات آتی در ایران شد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از واشنگتن اظهارات امروز، پنجشنبه، آقای کری در کمیته روابط خارجی سنارا نقل می کند که گفته است انتظار ندارد «هیچ گونه واقعه ای چشمگیر» در دوماهه پیش از انتخابات توام با جنگ قدرت در ایران رخ دهد.

آقای کری اظهارات قبلی پرزیدنت اوباما را یادآوری کرد که آمریکا نخواهد گذاشت تهران به بمب اتمی دسترسی پیدا کند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارش خود می گویدجان کری وزیر امور خارجه آمریکا ضمن درخواست شکیبائی از سناتورهائی که برای وضع تحریم هائی سخت تر علیه ایران بر سر جاه طلبی های اتمی تهران فشار می آورند، از وجود ابهام در جمهوری اسلامی ایران در دوماهه پیش از برگزاری انتخابات سخن به میان آورد وگفت «من فکر می کنم برای ما زمان آن فرا رسیده است که اندکی صبور باشیم».

آقای کری گفت «من فکر می کنم زمان، و اینکه ما چه وقتی را برای انجام بعضی اقدامات انتخاب کنیم، اهمیتی حیاتی دارد» .
بعضی از نمایندگان کنگره، از جمله باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، خواستار تحریم هائی سخت تر علیه ایران هستند.اما آقای کری محتاط بودن را توصیه کرده است و می گوید وزارت امورخارجه ترجیح می دهد زمان توسل به اقدامات جدید را، با همکاری با قانون گذاران مشخص کند.

آقای کری که پیشتر سناتور ایالت ماساچوست بود اولین باری است که پس از تائید صلاحیت اش برای احراز مقام وزارت امور خارجه در کمیته روابط خارجی سنا شهادت می دهد، که خود ریاست بر آن را برعهده داشت.
XS
SM
MD
LG