لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

ادامه اسارت سه کوهنورد آمریکایی در ایران


ایالات متحده آمریکا بار دیگر از دولت ایران خواست سه کوهنورد جوان آمریکایی را، که سال پیش دستگیر شدند، آزاد کند.این افراد به نام های «سارا شورد»، «شین بوئر» و «جاش فتال»، هنگام دستگیری در ژوئیه ۲۰۰۹ در عراق ، درامتداد مرز ایران، کوهنوردی می کردند.

اخیرا، دولت ایران به سفیر سویس اجازه داد با سه جوان آمریکایی دربند ملاقات کند. در مدت ۹ ماه این سومین بار بود که چنین دیداری صورت می گرفت. از زمان قطع مناسبات دیپماتیک بین ایران و آمریکا در سال 1979، دولت سوئد به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت او از دیدار سفیر سویس با کوهنوردان خوشنود است اما یاد آور شد ایالات متحده از گزارش های خانواده ها در مورد سلامت جسمی و روحی فرزندانشان ناراحت است.

خانم کلینتون آنها را «توریست های بیگناهی در منطقه کردستان عراق» نامید که تقریبا ۹ ماه بدون اتهام رسمی یا دسترسی به نماینده حقوقی، ناعادلانه در بازداشت بوده اند.

وزیر خارجه ایالات متحده از دولت ایران خواست سه جوان را آزاد کند و اجازه دهند آنها نزد خانواده هایشان باز گردند.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز از نگرانی های واشنگتن درباره سه کوهنورد سخن گفت:«ما نگران سلامت آنها هستیم. روشن است که ما بازداشت آنها را نابجا می دانیم، اما این واقعیت که آنها ۹ ماه بدون هیچ اتهامی در بازداشت بوده اند، نگرانی عمده ای برای ما است.»

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید نیز از دولت ایران خواست سه آمریکایی را «بدون تاخیر بیشتر» آزاد کند. او ایران را ترغیب کرد «وضعیت تمام شهروندان آمریکایی مفقود و بازداشت شده در ایران را روشن کند. از جمله رابرت لوینستون که از مارس ۲۰۰۷ مفقود بوده است.»

XS
SM
MD
LG