لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

در پی کاهش شدید ارزش پول ایران بر اثر تحریم‌های آمریکا؛ مجلس با حذف چهار صفر،‌ واحد پول را «تومان» کرد


بعد از کاهش شدید ارزش ریال به خاطر تحریم‌های آمریکا، مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت لایحه حذف چهار صفر از واحد پول کشور و تغییر نام آن به «تومان» را به تصویب رساند.

رویترز در گزارشی به این مصوبه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و نوشت که این اقدام بعد از کاهش شدید ارزش ریال بر اثر «تحریم‌های فلج‌کننده» ایالات متحده صورت گرفته است.

پرزیدنت ترامپ از سال گذشته فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی را با بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای شدت بخشید. ایالات متحده می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی گروه‌های تروریستی است. آمریکا خواستار توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران، توقف حمایت آن کشور از گروه‌های تروریستی، و پایان داده به فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم در خاورمیانه است.

رسانه‌های ایران اعلام کردند که با تصویب لایحه دولت، چهار صفر از پول رسمی ایران حذف می‌شود و در سه سال آینده واحد پول به «تومان» تغییر نام می‌دهد. براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، هر تومان برابر با ۱۰۰ قران و ۱۰ هزار ریال خواهد بود.

پیشتر، در نظرسنجی مردم،‌ قرار بود هر تومان معادل ۱۰۰ پارسه باشد؛ اما این نام در مجلس تصویب نشد. «پارسه» نام دیگر «تخت جمشید» است.

پیشتر، برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی گفته بود که رژیم ایران بر اثر حجم عظیم انزوای سیاسی و فشار اقتصادی ناشی از کمپین فشار حداکثری آمریکا به شدت هراسان و خشمگین شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG