لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

دیدگاه| ترامپ نباید پاشنه آشیل بزرگ ایران را فراموش کند: اقتصاد


یادداشتی در وبسایت روزنامه واشنگتن پست از زلمی خلیل زاد، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، عراق و افغانستان

در مباحثه بر سر توافق هسته ای ایران عاملی مورد بی توجهی قرار گرفته است که می تواند اهرم فشاری به دست آمریکا بدهد: اقتصاد رو به اضمحلال و شرایط سیاسی ایران.

دولت ترامپ باید این عامل را در استراتژی خود ادغام کند.

طی چند هفته گذشته واحد پول ایران ۲۵ درصد از ارزش اش را در برابر دلار از دست داده است.

مقام های ایران سخت می کوشند بحران وخیم اعتباری شان را مهار کنند. چند موسسه مالی اعتباری ورشکسته شده و مردم پس اندازهایشان را از دست داده اند. صندوق بین المللی پول انتظار دارد نرخ بیکاری در ایران بالای یازده درصد بماند.

دو عامل موثر موجب بحران اقتصادی در ایران شده است: همه گیر شدن سوء مدیریت و فساد ناشی از حضور سپاه پاسداران در اقتصاد ایران و از دست رفتن سرمایه های ملی در صدور انقلاب و حمایت از دست نشانده هایی مانند بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه.

تهدید دولت ترامپ به وضع تحریم های جدید در سایه لغو توافق هسته ای هم از دیگر عوامل موثر بوده است. بدبینی ترامپ نسبت به برجام سرمایه گذاران خارجی را از ورود به بازار ایران بازداشته است.

اگر اروپایی ها از تحریم های جدید حمایت نکنند، حتی تحریم های یکجانبه ایالات متحده اثرات فلج کننده ای بر اقتصاد ایران خواهد داشت و می تواند ایران را دچار رکود تورمی کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG