لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

سندرز و وارن دو سناتور دموکرات و از نامزدهای این حزب درباره اعتراضات ایران واکنش دادند


برنی سندرز و الیزابت وارن (آرشیو)
برنی سندرز و الیزابت وارن (آرشیو)

برنی سندرز سناتور دموکرات با انتشار توئیتی گفت آینده مردم ایران را، خود مردم ایران باید تعیین کنند.

سناتور سندرز صبح دوشنبه ۲۳ دی ماه، با انتشار توئیتی نوشت که همه مردم حق دارند بدون نگرانی از خشونت، اعتراض کنند. سناتور سندرز گفت: «از دولت ایران می خواهم که به آن حق احترام بگذارد.»

او افزود در کنار همه کسانی که آینده ای توام با صلح، کرامت، و برابری می خواهند، می ایستد.

الیزابت وارن سناتور دموکرات نیز گفت از حقوق مردم ایران برای اعتراضات مسالمت آمیز علیه دولت فاسد آن کشور حمایت می کند، اما این موضوع درباره آمریکا نیست.

او در توئیتی که روز دوشنبه منتشر کرد، نوشت که آمریکا باید [به طرق مختلف]، از جمله از طریق برداشتن ممنوعیت سفر به ایالات متحده، از مردم ایران حمایت کند و «نباید سعی کنیم که تغییر رژیم را مهندسی کنیم و یا بی پروا، باعث بروز خطر جنگ شویم.»

سناتور سندرز و سناتور وارن تلاش دارند نامزد حزب دموکرات در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا شوند.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی ایران با تاخیر سه روزه اعتراف کرد هواپیمای اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین، توسط سپاه پاسداران سرنگون شده، مردم خشمگین در تهران و سایر شهرستان‌ها به خیابان آمدند. آنها علی خامنه‌ای، سپاه و بسیج را مورد انتقاد شدید قرار دادند و خواستار کناره‌گیری رهبر جمهوری اسلامی شدند.

دونالد ترامپ رئيس جمهوری آمریکا در چند توئیت جداگانه و به فارسی، همراهی خود را با مردم ایران نشان داد.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲۳ دی‌ماه در توئیتر خود نوشت: معترضان شگفت‌انگیز ایرانی حاضر نشدند روی پرچم باعظمت آمريكا قدم بگذارند و یا به هر شکل به آن بی‌احترامی کنند. این پرچم را در خیابان قرار داده بودند تا آنها آن را لگدمال کنند؛ اما به جای این کار، آنها پرچم را دور زدند و [از روی آن رد نشدند.] یک پیشرفت بزرگ!

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، اعلام کرد که قطعنامه‌ای در حمایت از معترضان ایرانی را به مجلس معرفی خواهد کرد. پرزیدنت ترامپ این پیام آقای مک‌کارتی را در توئیتر بازنشر کرد.

در پی اعتراضات مردم در ایران به پنهانکاری درباره نقش سپاه در سقوط هواپیمای اوکراینی که به کشتن ۱۷۶ نفر منجر شد، برخی از اعضای کنگره آمریکا حمایت خود را از مردم ایران ابراز کردند.

تام کاتن، سناتور جمهوریخواه، در دو توئیت به اعتراضات روز شنبه در ایران اشاره کرد و نوشت: مردم شجاع ایران فریب نمی‌خورند. آنها هیچ توهمی درباره مردان شیطان‌صفتی که بر آنها حاکم هستند، ندارند. حال که آنها (مردم) بار دیگر به خیابان‌ها می‌ریزند، خداوند حافظ آنها و امید آنها، برای آینده‌ای بهتر باشد.

با این حال، برخی اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان از اعضای دموکرات به خاطر عدم حمایت از اعتراضات انتقاد کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG