لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

دیدگاه| طرح پمپئو برای ایران: مخاطره آمیز است اما شانس موفقیت دارد


یادداشتی در وبسایت روزنامه نیویورک دیلی نیوز از مارک دوبوویتز و ریچارد گلدبرگ، مدیرعامل و کارشناس ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»

پرزیدنت ترامپ و وزیر خارجه آمریکا در استراتژی جدید ارائه شده در واقع به سلحشوران امور مالی در وزارت دارایی آمریکا چراغ سبز نشان داده اند تا آن چه مایک پمپئو «شدیدترین تحریم ها در تاریخ» توصیف کرد را به کار بگیرند.

دعوت مایک پمپئو به تجدید دیپلماسی با اروپایی ها و تلاش هایش برای گسترش ائتلاف دیپلماتیک به متحدان آمریکا در خلیج فارس و آسیا ممکن است، موفقیت آمیز باشد. اما وزیر خارجه برای متحد کردن این ائتلاف ترک خورده چالش هایی خواهد داشت.

طرح ابتکاری که وزیر خارجه آمریکا ارائه داده است شامل خواسته ها و امتیازاتی بزرگ فرای توافق هسته ای قدیمی است. آغاز یک روند دیپلماتیک به سوی چنین توافقی می تواند فرصت برونرفتی از تنش میان ایران و آمریکا برای اروپا باشد. اما ممکن است رهبران خشمگین اروپا که نفعی در همراهی با دیپلماسی تحت رهبری آمریکا نمی بینند و رئیس جمهوری آمریکا را تهدیدی برای حاکمیت اقتصادی و سیاسی شان می دانند، راهی پیش رو نبینند.

دولت ترامپ طرحی بلندپروازانه با هدفی روشن دارد: فشار بر رژیم ایران تا اتخاذ یک انتخاب میان رسیدن به توافقی استراتژیک یا روبرو شدن با فشار بی امان کمرشکن. اکنون به نظر می رسد، ایرانی ها به اختلاف اندازی میان اروپا و آمریکا و تلاش برای منزوی کردن واشنگتن دل بسته اند.

پرسش این است که ملاها چقدر می توانند زیر فشارهای کمرشکن اقتصادی دوام بیاورند و در صورتی که ایران تصمیم بگیرد به فعالیت های هسته ای اش سرعت بدهد، ترامپ حاضر است چه اقدامی انجام دهد؟

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG