لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

بازگشت دموکرات ارشد موجب ابهام در توافق هسته ای می شود


سناتور منندز سه سال پیش، به خاطر اتهام دریافت رشوه از طریق پذیرش هدیه از سمت خود در کمیته روابط خارجی کنار رفته بود.
سناتور منندز سه سال پیش، به خاطر اتهام دریافت رشوه از طریق پذیرش هدیه از سمت خود در کمیته روابط خارجی کنار رفته بود.

گزارشی از دن د لوک و رابی گریمر در نشریه فارین پالیسی

یک تغییر در رهبری دموکرات ها در کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده می تواند مسائل سیاسی حول و حوش توافق هسته ای ایران در کنگره را دگرگون کرده و به سود کاخ سفید و متحدان جمهوریخواهش تمام شود.

هفته گذشته در اتفاقی که کمتر مورد توجه قرار گرفت، سناتور باب منندز قانونگذار ایالات نیوجرسی، مقام قبلی خود به عنوان عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی سنا را بی سر و صدا از سناتور هم حزبی اش بن کاردن پس گرفت.

سناتور منندز حدود سه سال درگیر مبارزه با اتهام های فساد بود.

باب منندز که از مخالفان سرسخت جمهوری اسلامی ایران است می تواند دولت ترامپ و جمهوریخواهانی که در پی بازنویسی قانون ناظر بر برجام در کنگره هستند، را نجات بدهد.

سناتور منندز اواخر ماه میلادی گذشته پس از رفع اتهام در پرونده چند ساله یک شکایت در دادگاه فدرال، فعالیت خود را در مقام قانونگذار ارشد سنا از سر گرفت.

پرزیدنت ترامپ در ماه اکتبر خطاب به کنگره یا متحدان اروپایی گفت اگر شروط توافق هسته ای ایران را تغییر ندهند آن را ترک می کند.

سناتور دموکرات باب منندز در برابر کوبا و ایران رویکردی تند دارد، اما روشن نیست در مورد برجام خلاف رهبری حزب خود در سنا حرکت خواهد کرد یا نه. سناتور دموکرات بن کاردن که پیشتر مقام او را در کمیته روابط خارجی سنا بر عهده داشت از حامیان توافق هسته ای نبود ولی وقتی به اجرا گذاشته شد با لغو آن مخالفت کرد.

منندز پیشتر درباره شدت عمل پرزیدنت ترامپ بر سر برجام گفته بود: «ایالات متحده نمی تواند تعهدات بین المللی اش را مورد بی اعتنایی قرار بدهد.»

منندز در بازگشت به قدرت ممکن است هم در برابر جمهوریخواهان و هم در برابر هم حزبی هایش بایستد. این امر سرنوشت برجام را در هاله ای از ابهام فرو می برد.

سناتور منندز سه سال پیش در کوران مباحثات بر سر تصویب توافق هسته ای ایران، به خاطر اتهام دریافت رشوه از طریق پذیرش هدیه از یک دوست و کمک کننده مالی کمپین، از سمت خود در کمیته روابط خارجی کناره گرفته بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG