لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۱

دیدگاه| اصلاح یا لغو رویکردی غلط است


مقام های آمریکا و اسرائیل بر تغییر برجام تاکید دارند.
مقام های آمریکا و اسرائیل بر تغییر برجام تاکید دارند.

یادداشتی در وبسایت روزنامه جروسلم پست از افراییم انبار، رییس انستیتو مطالعات استراتژیک جروسلم

اصلاح یا لغو توافق هسته ای ایران شعار خوبی است. این رویکرد ممکن است برای ایران مشکلاتی ایجاد کند که در نفس خود بد نیست، اما به عزم ایران برای دستیابی به جنگ افزار هسته ای پایان نمی دهد. آن چه نیاز به لغو دارد برجام یا یک تکه کاغذ نیست بلکه زیر ساخت هسته ای ایران است. تنها یک تهدید نظامی معتبر می تواند ایران را از مسیر کنونی اش به سوی جنگ افزار هسته ای بازگرداند.

اصلاح توافق هسته ای چندان هدف واقع گرایانه ای به نظر نمی رسد. ایران توافق خوبی به دست آورده و مشوق اندکی برای تغییر آن دارد.

ایجاد ائتلاف بین المللی کار ساده ای نیست و مستلزم صبر و کار دیپلماتیک سخت است.

اهرم فشار اقتصادی برای آوردن ایران به پای میز مذاکره دیگر وجود ندارد.

لغو توافق هسته ای برای منتقدان آن گزینه ای مطلوب است زیرا مشروعیت را از آیت الله ها دریغ می کند. اما حتی در آن صورت هم ایران از برداشته شدن محدودیت ها استقبال خواهد کرد.

امروز حتی اگر اسراییل از ظرفیت ضربه زدن به زیرساخت های اصلی برنامه هسته ای ایران برخوردار بود تهدید نظامی اش دیگر اعتباری ندارد.

تحت ریاست جمهوری ترامپ این تهدید کمی معتبرتر به نظر می رسد، اما روشن نیست آیا دولت آمریکا به نقطه ای رسیده است که برای متوقف کردن هسته ای شدن ایران از زور استفاده کند.

امید این می رود که دیالوگ اورشلیم با واشنگتن به موضع محکم تر آمریکا بیانجامد.

اسراییل باید به واشنگتن و دیگر بازیگران جهانی هشدار بدهد که برنامه هسته ای برای رهبری سیاسی کنونی ایران چنان عزیز است که تا رهبران ایران خطر یک حمله نظامی قریب الوقوع را حس نکنند، از آن دست نخواهند کشید.

یک راه انجام این مهم این است که اسراییل توان و اعتبار نظامی اش را تقویت کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG