لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۱

نقش دیپلماسی در معامله اتمی با ایران


توماس پیکرینگ
توماس پیکرینگ

توماس پیکرینگ، دیپلمات ارشد بازنشسته آمریکایی اخیرا در نشستی در کالج هامیلتون درباره زمینه و بحث هایی که منجر به توافق اتمی بین ایران و شش قدرت جهانی شد، به تفصیل سخن گفت.

پیکرینگ بیش از ۴۰ سال در وزارت خارجه آمریکا خدمت کرد، از جمله به عنوان سفیر آمریکا در روسیه، هند، اسرائیل، نیجریه، اردن و سازمان ملل متحد. او در حال حاضر عضو اصلی "پروژه ایران" است که آن را همراه با بیل لوئرز، که بیش از ۳۰ سال در وزارت خارجه خدمت کرد، بوجود آورد.

این پروژه در شکل دادن معامله اتمی نقش داشت. پیکرینگ توضیح داد دولت اوباما در هشت سال گذشته از تحریم ها به عنوان راهی برای مشارکت در مذاکرات بر سر نفت و تسلیحات اتمی استفاده کرد. بین سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ مذاکرات کاملا تاثیر گذاشت و آمریکا نفوذ بر سیاست خارجی ایران را آغاز کرد. در جریان ده ها جلسه، آمریکا سعی کرد ایران را متقاعد کند که در پی تغییر رژیم نیست و تحریم ها در نهایت برچیده خواهد شد.

پیکرینگ یادآور شد معامله اتمی بر ذهنیت "بی اعتمادی و تایید" استوار است، و افزود آمریکا با کمک کشورهای دیگر به نظارت بر تاسیسات اتمی ایران ادامه خواهد داد.

هنوز معلوم نیست آیا هدف های معامله اتمی ایران عملی خواهد شد یانه، اما توضیحات پیکرینگ برای حاضران در جلسه، فرصتی فراهم آورد که آنها از نقش دیپلماسی در این فرایند آگاه شوند و بفهمند که چرا چنین توافقی بر دیگر بازیگران جهانی تاثیر می گذارد.

XS
SM
MD
LG