لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

دیدگاه| آینده توافق ایران ممکن است در گرو مداخله اروپا باشد


گزارشی در «ای بی سی نیوز» از متیو لی، خبرنگار دیپلماتیک آسوشیتدپرس

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، این ماه جداگانه به واشنگتن سفر می کنند و سوای بازدید ناگهانی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، این آخرین ملاقات رهبران خارجی درگیر در توافق هسته ای ایران با پرزیدنت ترامپ پیش از دوازدهم ماه مه، زمان ضرب الاجل رفع ایرادات برجام، خواهد بود.

ایران گفته است که خروج آمریکا از توافق هسته ای و اعمال دوباره تحریم ها برجام را نابود می کند و تهدید کرده است به طیفی از اقدامات از جمله از سرگیری فوری فعالیت های هسته ای منع شده دست خواهد زد.

به گفته مقام های آمریکا و مشاوران غیر دولتی، مذاکره کنندگان آمریکایی و اروپایی هفته گذشته برای چهارمین بار ملاقات کرده و به پیشرفت هایی دست یافتند، اما نتوانستند بر سر تمام موارد اختلاف به اتفاق نظر برسند. این منابع آگاه می گویند این وضع فرجام برجام را در دستان مکرون و مرکل می گذارد که ۲۴ و ۲۷ آوریل در پایتخت آمریکا خواهند بود.

مذاکره کنندگان هفته گذشته در وزارت خارجه آمریکا چهار مساله مورد نظر ترامپ را مرور کردند. رئیس جمهوری آمریکا گفته است برای تمدید معافیت دوباره ایران از تحریم ها این موارد باید مورد رسیدگی قرار بگیرد.

این چهار مساله شامل آزمایش موشک های بالیستیک، رفتار برهم زننده ثبات منطقه ای- دو موردی که در توافق هسته ای به آن ها پرداخته نشده است- و بازرسی از مراکز هسته ای مشکوک و بازنگری در مفاد موسوم به «بندهای غروب» است که به تدریج و پس از چند سال به ایران امکان از سرگیری فعالیت های پیشرفته هسته ای را می دهد.

دو مقام ارشد آمریکایی می گویند طرفین بر سر موشک ها و بازرسی ها به توافق نزدیک شده اند، اما بر سر «بندهای غروب» هنوز به آن نقطه نرسیده اند.

یک مقام دولت آمریکا و یک مشاور غیر دولتی می گویند مصالحه ای برای رفع بن بست در دست بررسی است که بر مبنای آن اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران زمانی انجام خواهد شد که تهران طی فعالیت های هسته ای پیشرفته زمان دسترسی اش به جنگ افزار هسته ای را به کمتر از یک سال کاهش بدهد. هدف کنونی برجام این است که زمان گریز بالقوه ایران به سوی تولید بمب اتم یک سال باشد. با انقضاء «بندهای غروب» که اولین آن در سال ۲۰۲۴ لغو خواهد شد نهایتا این زمان یک ساله می تواند کوتاه تر شود.

اروپایی ها تمایلی ندارند در ازای فعالیت های مجاز هسته ای ایران در چارچوب برجام تحریم هایی دوباره اعمال شود، اما در اصول پذیرفته اند که کوتاه تر شدن زمان یک سال می تواند دست کم منجر به بررسی تحریم های جدید شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG