لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

وزیر دفاع آمریکا: گزینه نظامی احتمالی با توافق اتمی "مؤثرتر" خواهد بود


اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده
اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده

وزیر دفاع ایالات متحده در یادداشتی که در بخش نظرات روزنامه "یو اس اس تودی" که روز جمعه منتشر شد، از کنگره خواسته است از توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه جامعه جهانی با ایران حمایت کند و گفته است با اجرای توافق، یک منبع اصلی خطر در منطقه آشوب‌زده خاور میانه از میان خواهد رفت.

اشتون کارتر، که ۱۹ سال پیش، زمانی که آخرین کلاهک‌های هسته‌ای از اوکراین خارج شد در آن کشور بسر می‌برد، و به گفته خودش به عنوان معاون وزارت دفاع آمریکا با همتایان خود در واشنگتن و در خارج، برای از بین بردن تهدید آن سلاح‌های خطرناک کار می کرد، در این مقاله توافق با ایران را فرصتی برای پرداختن به تهدید اتمی حتی بزرگتر توصیف می‌کند،

وزیر دفاع دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، نمایندگان کنگره را به حمایت از توافق وین فرا خوانده و می‌گوید وقتی این توافق به اجرا در آید، یک منبع مهم خطر و ابهام در یک منطقه بسیار مهم اما آشوبزده، از میان خواهد رفت.

آقای کارتر، توافق چهاردهم ژوئیه را بخشی از رویکرد استراتژیک گسترده‌تر واشنگتن در قبال خاورمیانه، که هدف آن "دفاع از منافع آمریکا، حفاظت از دوستان ما به خصوص اسرائیل، و نیز مقابله با دو چالش امنیتی اصلی یعنی گروه تروریستی دولت اسلامی و ایران است» توصیف می‌کند، و می‌گوید توافق حاصل شده به شیوه‌ای فراگیر و قابل تائید، ایران را از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای باز خواهد داشت و مسیرهایی که آن کشور ممکن است برای ساخت بمب در پیش بگیرد را مسدود خواهد کرد.

وی با بیان این که این پیامد درازمدت، از نتیجه‌ای که یک حمله نظامی ممکن است به بار آورد پایدارتر است، می‌افزاید "در حالی که من مسئول این گزینه (نظامی) هستم و می‌دانم در عقب راندن برنامه اتمی ایران کارساز خواهد بود، اما پیامدهای بالقوه جدی به بار خواهد آورد، و زمانی که ایران درصدد بازسازی توانایی (هسته‌ای) خود بر آید، احتمالا به تکرار حملات نیاز خواهد بود.»

اشتون کارتر، گزینه نظامی را واقعی دانست و گفت به عنوان وزیر دفاع یقین دارد که در آینده نیز واقعی خواهد ماند. وی در ادامه می‌گوید احتمال این که ایران از توافق دور شود یا تقلب کند وجود دارد، اما برخلاف توافق‌های کنترل تسلیحات دوران جنگ سرد، توافق وین توانایی پنتاگون را در انجام ماموریت نظامی احتمالی محدود نخواهد کرد.

وی اظهار عقیده می‌کند که هر گزینه نظامی احتمالی، در صورتی که نیاز باشد، با وجود توافق اتمی به دست آمده با ایران "مؤثرتر" خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا همچنین در این یادداشت یادآور می‌شود که کسی نمی‌گوید توافق هسته‌ای با ایران تمام مشکلات با آن کشور در خاورمیانه را بر طرف خواهد کرد.

به گفته اشتون کارتر، توافق حاصل شده، در حالی که بزرگترین خطر – یعنی ایران مجهز به سلاح اتمی – را برطرف می‌کند، اما به فعالیت‌های گسترده تهران در منطقه نمی‌پردازد. با این حال از آنجا که هیچ محدودیتی بر ارتش آمریکا وضع نمی‌کند، "مانع رویکرد استراتژیک آمریکا در منطقه یا اقدام نظامی مهم ما برای مهار آن فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و حمایت ما از دوستانمان در خاورمیانه" نیز نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG