لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

واقعیتی که مدیرعامل توتال گفت؛ با تحریم‌های آمریکا، تجارت با ایران را فراموش کنید


وبسایت شبکه خبری «سی ان بی سی» در گزارشی نوشت: توتال شرکت معظم انرژی فرانسه هنوز به طور کامل بازار ایران را ترک نکرده است، اما پتریک پویان، مدیر عامل آن، روز چهارشنبه با لحنی بدبینانه درباره چشم انداز حضور شرکت تحت مدیریت اش در ایران سخن گفت.

توتال پس از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ و لغو تحریم ها، خود را در شرایط توسعه بخشی از بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان در ایران قرار داد. اما این کمپانی نفتی چنانچه از معافیت دولت آمریکا برخوردار نشود، باید خود را برای خروج از پروژه اش در خلیج فارس آماده کند.

«پتریک پویان» در حاشیه یک سمینار اوپک در وین گفت: «هیچ کمپانی بین المللی مانند توتال نمی تواند زیر تحریم های ثانویه آمریکا در کشوری فعالیت کند. من چنین امکانی را ندارم. این واقعیت جهان است.»

وی اذعان کرد موضع او ممکن است خوشایند رهبران اروپا نباشد. اتحادیه اروپا کوشیده است با تصویب تدابیری برای حفاظت از شرکت های اروپایی طرف همکاری با ایران برجام را نجات دهد.

اما «پتریک پویان» به «سی ان بی سی» گفت: «واقعیت این است که سرمایه جهان اکنون در دست ایالات متحده است. آیا این کار درستی است که آمریکا در این جهان از این امکان برای تحمیل بعضی مقررات بر دیگر کشورها استفاده کند؟ در این باره می شود بحث کرد. اما ایالات متحده می تواند تصمیم بگیرد که من به نظام مالی آمریکا دسترسی نداشته باشم، بگذارید صریح بگویم، غیرممکن است یک شرکت بین المللی مانند توتال را بدون دسترسی به نظام مالی آمریکا یا مشارکت مالی آمریکا اداره کرد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG