لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

دیدگاه| ایالات متحده در برابر رژیم ایران چه باید انجام بدهد


مقاله ای در آتلانتیک از روئل مارک گرکت، کارشناس ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» و افسر عملیاتی پیشین سی آی ای در خاورمیانه

ایالات متحده در برابر رژیم ایران چه باید انجام بدهد؟

  • نخست؛ ترک توافق هسته ای و وضع دوباره تحریم های هسته ای (بازگرداندن کامل تحریم های آمریکا زمان می برد). تا زمانی که دولت ترامپ از برجام خارج نشود، بروکراسی های امنیت ملی بر سر تهیه یک استراتژی علیه جمهوری اسلامی جدیت نشان نخواهند داد. این وضعیت مرسوم در واشنگتن است.
  • دوم؛ باید تصریح کرد اگر خامنه ای تصمیم بگیرد به سوی بمب حرکت کند، واشنگتن واکنش نظامی نشان خواهد داد.
  • سوم؛ در سراسر جنوب و شرق سوریه منطقه پرواز ممنوع علیه هواپیماهای ایرانی و روسی ایجاد شود. تمام نقل و انتقالات سپاه پاسداران به سوریه در هوا و زمین باید کنترل شود.
  • چهارم؛ حفظ نیروهای عملیات ویژه آمریکا در سوریه و آغاز دوباره و جدی بازسازی نیروهای عرب و کرد که قادر به شکست نیروهای رژیم سوریه باشند. فرانسه فارغ از آن چه بر سر برجام رخ بدهد، نسبت به مشارکت جدی تر با آمریکا در منطقه شام برخورد بازی خواهد داشت. واشنگتن باید از این مشارکت استقبال کند.
  • پنجم؛ نیروهای آمریکا در عراق باید سنگربندی کنند. باید به بهترین بازی دیپلماتیک و کمک به نیروهای مخالف ایران و شیعیان مشکوک به ایران که اکثریت عراق هستند دست زده شود.
  • ششم؛ یک برنامه جدی عملیات پنهانی علیه سپاه پاسداران و دانشمندان هسته ای به اجرا گذاشته شود. هدف اصلی: ایجاد نارضایی و تشویق به ترک رژیم.
  • هفتم؛ به صراحت روشن شود که ایالات متحده همیشه آماده بازگشایی سفارت خود در تهران و حمایت از یک ایران آزاد و دموکراتیک است و تمام اقدامات اش در منطقه حول این هدف نهایی تنظیم خواهد شد.

طیف و عمق آن چه ایالات متحده می تواند علیه رژیم انجام بدهد گسترده و فراتر از حوصله این مقاله است. با این وجود، شکیبایی و استقامت و تمایل به استفاده از قوه قهریه لازم است.

به رغم نگاه تیره پرزیدنت ترامپ به توافق هسته ای و جمهوری اسلامی، احتمال این که ترامپ راه پرزیدنت اوباما را دنبال کند، جدی است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG