لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

دیدگاه| روزهای بد لیبرالها و دموکرات‌ها؛ توافق هسته‌ای ایران در مسیر سقوط


مقاله ای از وسلی پرودن در روزنامه واشنگتن تایمز

این روزها اوقات خوبی برای لیبرال ها یا دموکرات ها نیست.

اسرائیل به نظر مدرکی پیدا کرده است که نشان می دهد باراک اوباما برای تبانی با ملاها در حل و فصل برنامه جنگ افزار هسته ای ایران کلی دروغ را هضم کرده است. این ممکن است مدرک مستدلی باشد که دونالد ترامپ برای دور انداختن توافق با ملاها به آن نیاز دارد.

توافق هسته ای با ملاها هرگز برای تصویب به سنای ایالات متحده ارائه نشد. باراک اوباما می دانست اگر چنین کند حتی سناتورهای دموکرات حاضر به حمایت از آن نخواهند شد. از این رو چنین وانمود کرد که برجام یک معاهده نیست.

اگر ترامپ که به توانایی خود در مذاکره برای رسیدن به توافق مباهات می کند و درباره آن کتاب «هنر توافق» را نوشته است تصمیم بگیرد برجام را لغو کرده و کار را از ابتدا آغاز کند، ممکن است به این گشایش نیاز داشته باشد. رئیس جمهوری آمریکا می تواند بر این مبنا برجام را باطل اعلام کند که از آغاز باید به عنوان یک معاهده ارائه شده و از تصویب مجلس سنا می گذشت و حال باید با نظمی مناسب جایگزین شود. در قانون اساسی آمریکا این امر تصریح شده است.

افشاگری نخست وزیر اسرائیل در روز دوشنبه کنگره آمریکا را تکان داد. یک مقام ارشد کنگره می گوید: «هر چه دولت اوباما درباره توافق هسته ای ایران به ما گفت دروغ بود. آن ها به ما اطمینان دادند همه چیز را درباره تمام برنامه هسته ای ایران می دانیم و جامعه اطلاعاتی تصویر کاملی از آن چه می گذرد دارد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG