لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

دیدگاه| به ایران بر سر توافق هسته‌ای نمی‌توان اعتماد کرد


سایت هسته ای فردو در ایران
سایت هسته ای فردو در ایران

یادداشتی در وبسایت روزنامه «یو اس ای تودی» از کلیر لوپز، نایب رئیس پژوهش و تحلیل در «مرکز سیاست امنیتی»

دلیل اصلی که پرزیدنت دونالد ترامپ نه تنها توافق هسته ای ایران را نباید تصدیق کند بلکه به لغو آن همت کند مشخصا این است که تهران آشکارا در مواردی مشخص به توافق پایبند نبوده است. پس از این که مشت رژیم ایران در سال دو هزار و دو هنگام اجرای یک برنامه چهارده ساله پنهانی جنگ افزار هسته ای در نقض پیمان ان پی تی باز شد و هرگز حاضر نشد در باره آن برنامه شفاف سازی کند، نمی توان در هیچ توافق دیگری به آن اعتماد کرد.

حتی پس از انعقاد توافق هسته ای ایران در سال دو هزار و پانزده، رژیم با اطلاعات معتبری از فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته فرای شمار مجاز و افزایش میزان آب سنگین تعیین شده روبرو شده است. به گزارش فاکس نیوز، ایران خارج از کانال های تائید شده در پی دسترسی مخفیانه به تکنولوژی هسته ای و موشکی بوده است. این ها همه نقض آشکار برجام است.

پروژه مشترک جنگ افزار هسته ای و موشک های بالیستیک رژیم ایران با کره شمالی دست کم به دهه نود میلادی برمی گردد و در حال حاضر با نگرانی از اشتراک تجربیات در فناوری نصب کلاهک اتمی و پالس های الکترومغناطیسی ادامه دارد.

خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران باید نخستین گام در بازبینی کامل تهدیدهای هسته ای و موشکی ناشی از ایران و کره شمالی باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG