لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

دیدگاه| با تحریم ایران، اسد را متوقف کنید


دیدار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در تهران - مهر ۱۳۸۹
دیدار بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در تهران - مهر ۱۳۸۹

یادداشت مشترکی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال از مارک دووبوویتز مدیر «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»، و ریچارد گلدبرگ کارشناس ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها»

آیا آمریکا حاضر است رگ حیات مالی که بشار اسد را در سوریه در قدرت نگاه می دارد قطع کند؟

جمهوری اسلامی ایران سال گذشته حدود پانزده میلیارد دلار برای تقویت شریک استراتژیک دیرینش در دمشق هزینه کرد.

هر استراتژی برای سوریه که مجرای مالی مالی ایران را باز بگذارد محتوم به شکست است.

اگر اروپا و آمریکا نتوانند تا دوازدهم ماه مه بر سر اصلاح توافق هسته ای ایران به اتفاق نظر برسند، پرزیدنت ترامپ باید بانک مرکزی ایران را نه در چارچوب برجام بلکه به خاطر رفتار تهران در سوریه تحریم کند.

این رویکرد می تواند فرصت بیشتری برای مذاکره بر سر اصلاح برجام در اختیار اروپا و ایران ضمن تقویت اهرم فشار آمریکا قرار دهد یا زمان بیشتری به دولت ترامپ برای خروج مسئولانه از توافق هسته ای بدهد.

اگر اروپایی خواهان نجات توافق هسته ای ایران و مجازات کمک کنندگان به بشار اسد هستند، باید به سوی تحریم ها حرکت کنند. اصلاح حقیقی برجام نباید غرب را از محدود کردن فعالیت های غیرقانونی غیرهسته ای ایران باز دارد، حتی اگر اهداف چنین جنگ مالی در چارچوب برجام از تحریم ها معاف شده باشد. اصلاح حقیقی برجام همچنین بدون حداکثر فشار بر دست نشانده های تروریست تهران کامل نخواهد شد.

آخرین حمله شیمیایی اسد امکانی را در اختیار دونالد ترامپ گذاشته است تا از فرصت حمایت دو سوی اقیانوس اطلس از هدف قرار دادن فعالیت های ایران در سوریه استفاده کند. رئیس جمهوری آمریکا باید نهایت استفاده را از این فرصت ببرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG