لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

دیدگاه| چرا پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ مهم است


یادداشتی در وبسایت روزنامه واشنگتن تایمز از ایلان برمن، نایب رئیس شورای سیاست خارجی آمریکا

دولت ترامپ در آستانه تصمیم گیری درباره آینده توافق هسته ای ایران، به یک تغییر شگرف در سیاست خود در برابر جمهوری اسلامی ایران دست زده است که تجلی آن را در پیام نوروزی پرزیدنت ترامپ می توان دید.

اول فروردین ۱۳۹۷، ایالات متحده آمریکا رسما نقش تاریخی خود را در پشتیبانی از مردم ایران دوباره به دست گرفت.

از زمان جرالد فورد، نوروز هر ساله از سوی روسای جمهوری آمریکا با پیامی رسمی همراه بوده است. این ابزاری قدرتمند برای نشان دادن ماهیت سرکوبگر رژیم ایران بوده که در گذشته از سوی دموکرات ها و جمهوریخواهان مورد استفاده قرار گرفته است.

پیام نوروزی نخست پرزیدنت ترامپ فاقد همراهی با ایرانیان معترض در خیابان بود و به تبریک های نوروزی بسنده می کرد اما رئیس جمهوری آمریکا در پیام امسال خود فساد، سرکوب و نظامی گری جمهوری اسلامی را هدف گرفت.

پیام نوروزی ترامپ به روشنی رژیم سرکوبگر مذهبی ایران و نه آمریکا را دشمن مردم ایران نشان می دهد.

روزی روزگاری ایالات متحده آمریکا در نظر مردم عادی ایران مدافع سرسخت آزادی بود. در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، واشنگتن این مبنای عالی اخلاقی را فدای نوعی همراهی سیاسی با تهران کرد.

امروز، دولت دونالد ترامپ این را تشخیص داده است که بازیابی اعتبار و جایگاه آمریکا در میان مردم ایران ماموریتی ضروری است. کاخ سفید با پیام نوروزی به مردم ایران این روند نو را آغاز کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG