لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

دیدگاه| آمریکا برای از کار انداختن توافق ایران نقشه دارد؛ اکنون برای بعد از آن هم به طرحی نیاز دارد


حضور جان بولتون دیپلمات با تجربه مخالف برجام می تواند زمینه را برای خروج دولت ترامپ از این توافق آماده کند.
حضور جان بولتون دیپلمات با تجربه مخالف برجام می تواند زمینه را برای خروج دولت ترامپ از این توافق آماده کند.

یادداشتی در وبسایت روزنامه هیل از لارنس هاس، کارشناس ارشد شورای سیاست خارجی آمریکا

شانس خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران با انتصاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید بیشتر شده است. واشنگتن باید برای تحولات پس از آن آماده باشد و استراتژی جسورانه، فراگیر و موثری را برای مهار رویاهای هسته ای و جاه طلبی های توسعه طلبانه تهران به کار بگیرد.

ترک برجام که ممکن است در ماه مه اتفاق بیافتد، چالش های تازه ای را در روابط واشنگتن با متحدان اروپایی اش پدید خواهد آورد و شاید تهران را بیش از پیش به سوی مسکو و پکن سوق بدهد.

هر چند جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید پرزیدنت ترامپ، موافق خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران است؛ جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده، پیشتر مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده است.

اگر آن طور که به نظر می رسد آمریکا و اروپا نتوانند بر سر طرح اصلاح برجام به نتیجه برسند، واشنگتن با دو چالش بزرگ روبرو خواهد شد:

دولت ترامپ باید متحدان اروپایی و آسیایی را مجاب کند که تحریم های شدید آمریکا علیه ایران را تضعیف نکنند و ضمنا کارزاری گسترده برای بسیج کشورهای جهان علیه طیفی از رفتارهای مخرب ایران راه بیاندازد.

اگر پرزیدنت ترامپ حقیقتا باور دارد که توافق هسته ای ایران همان قدر که می گوید بد است، پس به یک استراتژی موثر برای پس از لغو آن نیاز دارد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG