لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۷

نامه دهها نظامی سابق و سفیر آمریکا: پرزیدنت ترامپ باید از توافق ایران حمایت کند


روزنامه نیویورک تایمز، نامه ای به امضای دهها مقام پیشین امنیت ملی، نظامی و چند سفیر آمریکا را منتشر کرده که از پرزیدنت ترامپ می خواهند به جای خروج از توافق هسته ای با ایران، آن را حفظ کند.

گروهی دو حزبی متشکل از بیش از یکصد مقام پیشین امنیت ملی آمریکا از جمله پنجاه افسر بازنشسته ارتش ایالات متحده و دست کم چهار سفیر سابق آمریکا در اسرائیل در بیانیه ای ده دلیل برای حفظ توافق هسته ای ایران آورده اند.

از جمله دلایل «ائتلاف ملی برای جلوگیری از یک ایران مسلح به جنگ افزار هسته ای»، نظر بازرسان سازمان ملل متحد به کارآیی برجام؛ اهمیت حفظ آن برای ادامه روابط نزدیک با متحدان عمده اروپایی که از برجام حمایت می کنند؛ و امکان رسیدن به یک توافق هسته ای با کره شمالی است که در صورت عدم پایبندی ایالات متحده به تعهدات بین المللی اش ممکن است تمایلی به مذاکره نشان ندهد.

امضاء کنندگان در این بیانیه می گویند: «پرزیدنت ترامپ باید حافظ تعهد ایالات متحده به توافق هسته ای ایران باشد. چنین امری مزایای بسیاری به همراه خواهد آورد و دست آمریکا را در برخورد با کره شمالی و هم چنین ایران تقویت کرده و به قابل اتکا بودن کلام آمریکا و نفوذ آن به عنوان یک رهبر جهان کمک می کند. ابطال آن هیچ هدف امنیت ملی را تامین نمی کند.»

از جمله امضاء کنندگان این بیانیه، برنت سکوکرافت مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا، ژنرال مایکل هیدن مدیر پیشین آژانس امنیت ملی و سی آی ای، ریچارد لوگر و سم نان سناتورهای پیشین، اریک اولسن فرمانده پیشین نیروهای عملیات ویژه آمریکا، دریاسالار ویلیام فالن فرمانده پیشین نیروهای آمریکا در خاورمیانه و همچنین رایان کراکر سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG