لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

نماینده آمریکا در مذاکرات برجام: با ایران درباره آزادی شهروندان زندانی مذاکراتی داشتیم


مدیر کل وزارت خارجه آمریکا که در نشست دوره ای برجام با حضور مقام های جمهوری اسلامی و کشورهای پنج بعلاوه یک شرکت داشته، می گوید برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در تهران مذاکراتی با مقامات ایران داشته است.

برایان هوک، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور برنامه ریزی و سیاستگذاری با اعلام این خبر، گفت: در حاشیه اجلاس دوره ای بررسی برجام، با ایران مذاکراتی داشته است که هدف آن درخواست آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران بوده است.

چندین شهروند آمریکایی که برخی از آنها ایرانی تبار هستند در ایران زندانی هستند.

سیامک نمازی فعال اقتصادی است که پاییز سه سال پیش در تهران توسط نهادهای امنیتی بازداشت شد. سه ماه بعد نیز پدر او که پیگیر پرونده سیامک بود بازداشت شد. محمدباقر نمازی دیپلمات سابق ایران و از فعالان یونسکو بود. هر دوی آنها به اتهام آنچه «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» نامیده شده، از سوی دادگاه انقلاب به ده سال زندان محکوم شده اند.

ژیو وانگ دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه پرینستون نیز از تابستان سال گذشته در ایران زندانی شد و در حالیکه بر روی اسنادی از تاریخ قاجار تحقیق می کرد توسط جمهوری اسلامی به جرم جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد.

همچنین، نزار ذکا یک فعال فناوری اطلاعات اهل لبنان و دارای گرین کارت آمریکا پس از آنکه به دعوت دولت حسن روحانی به ایران رفت، بازداشت و به جرم جاسوسی برای ایالات متحده محکوم شد.

باب لوینسون دیگر آمریکایی است که از یازده سال پیش در جزیره کیش ایران ناپدید شده است.

دولت آمریکا بارها خواستار آزادی این افراد شده است. دولت پرزیدنت ترامپ بارها درخواست آزادی شهروندان آمریکا از ایران را مطرح کرده اما به نظر می رسد این نخستین مذاکره صورت گرفته برای آزادی آنها باشد.

درباره برجام

بریان هوک، مدیر کل وزارت خارجه آمریکا در امور برنامه ریزی و سیاستگذاری روز چهارشنبه درباره مذاکرات دوره ای برجام گفت که واشنگتن مذاکرات سازنده ای با بریتانیا، آلمان و فرانسه در مورد اصلاح توافق اتمی موسوم به برجام داشته است اما هنوز نمی تواند درباره موفقیت این مذاکرات پیش بینی کند.

پیشتر پرزیدنت ترامپ اعلام کرده بود اگر اروپا برجام را اصلاح نکند، آمریکا را از آن خارج می کند.

آقای هوک که نمایندگی آمریکا در اجلاس دوره ای بررسی برجام را در وین بر عهده داشت افزود که واشنگتن در حال کار برروی برنامه های احتمالی در صورت شکست مذاکرات است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG