لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

دیدگاه| ترامپ برای جلب کمک اروپا باید تهدید لغو توافق ایران را ادامه دهد


یک کارشناس امور ایران می گوید اگر دولت ترامپ تهدید خروج از توافق هسته ای ایران را بالای سر اروپایی ها نگرفته بود، اتحادیه اروپا بر سر ایرادهای برجام با تهران برخورد نمی کرد.

روزنامه جروسلم پست نوشت: امیلی لانداو، مدیر موسسه کنترل تسلیحات آی آن اس اس، روز سه شنبه، در سخنرانی در کنفرانس روسای سازمان های عمده آمریکایی یهودی، گفت نشانه هایی وجود دارد که بدون تهدید ترامپ به پایان دادن به توافق هسته ای ایران تاریخ ۱۲ ماه مه، برای موافقت اروپا با بهبود برجام، ضرب الاجلی خیلی جدی نبود.

این کارشناس امور ایران با اشاره به انعطاف پذیری پرزیدنت ترامپ بر سر لغو برجام گفت اروپا «تحرکاتی» و آمادگی هایی از خود برای پیوستن به آمریکا در این باره نشان داده است.

امیلی لاندوا گفت این خوب است که به کسب تعهد از اروپا بیانجامد ولی از این منظر بد است که اروپا بدون تهدید کوتاه نمی آید.

این کارشناس کنترل تسلیحات تاکید کرد که «کمی زمان دادن بد نیست اما مشکل این جا است که اروپایی ها لجاجتی افراطی و بی میلی مطلقی نسبت به رسیدگی به مشکلات واقعی برجام نشان داده اند».

لانداو در انتقادی صریح گفت که «اروپا در سال های اخیر به ما آموخته است بیش از هر چیز قراردادهای اقتصادی اش با ایران برایش اهمیت دارد. این واقعیت برای آن ها از مخالفت ادعایی شان با گسترش جنگ افزار کشتار جمعی و تعهد ادعایی شان به حقوق بشر مهم تر است».

او از ایالات متحده خواست در هر مذاکره ای بر سر آزمایش موشک های بالیستیک ایران از معیارهایش دوری نشود.

امیلی لاندوا با ابراز نگرانی از این که آمریکا ممکن است فقط خواستار محدود شدن برنامه موشک های دوربرد ایران شود گفت موشک های میان برد ایران هم می تواند اسراییل را هدف بگیرد و به موشک های دور برد تبدیل شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG