لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۸

دیدگاه| رویکرد ترامپ در اصلاح سریع توافق ایران معضل سیاسی غیرقابل دفاعی پدید می آورد


یادداشت مشترکی در وبسایت نشریه هیل از اریک ادلمن، معاون امور سیاسی وزارت دفاع آمریکا در دولت دوم جرج بوش، و ژنرال چارلز والد، قائم مقام فرمانده نیروهای آمریکا در اروپا

برجام در همان آغاز اجرا بخش عمده ای از اهرم های فشار ایالات متحده آمریکا را از آن گرفت و از این رو در حال حاضر کنگره به تنهایی نمی تواند کار چندانی در تقویت توافق هسته ای انجام بدهد. ایالات متحده برای اصلاح حقیقی برجام باید فعلا به آن پایبند بماند تا کنگره و دولت بر ایجاد فشار بر ایران برای مذاکره بر سر توافقی بهتر تمرکز کنند.

این به معنای کم اهمیت دیدن کاستی های برجام نیست. اما این که انتظار داشته باشیم کنگره یکجانبه آن را درست کند غیرواقعی است.

تظاهرات و اعتراض های اخیر در ایران آسیب پذیری رژیم در برابر مردم خودش را آشکار کرد. رژیم با همه لفاظی ها و انتقادهایش از آمریکا همچنان نگران است همان طور که قدرت را کسب کرد سرنگون شود.

در شرایط فعلی آمریکا باید با گسترش تحریم ها در حوزه نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و فعالیت موشک های بالیستیک فشار را بر رهبر جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و حتی حسن روحانی افزایش دهد.

اتخاذ این تدابیر فرصتی برای بهبود برجام به دست می دهد. تا زمانی که فشارها بر ایران شکل بگیرد، ایالات متحده بعید است بتواند تهران را به پذیرش یک توافق جدید مجبور کند و برای خطر لغو شتابزده توافق ناقصی که در حال حاضر برقرار است به اندازه کافی آماده نخواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG