لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

رد پول پرداخت شده به ایران در دوره اوباما به تروریست‌های مورد حمایت تهران رسید


جیسون رضایی روزنامه نگار آمریکایی از جمله زندانیانی بود که در توافق ایران و آمریکا آزاد شد.
جیسون رضایی روزنامه نگار آمریکایی از جمله زندانیانی بود که در توافق ایران و آمریکا آزاد شد.

دولت ایالات متحده آمریکا رد بخشی از یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار پول نقدی که دولت باراک اوباما دو سال پیش به جمهوری اسلامی ایران داده بود را در دست تروریست های مورد حمایت ایران پیدا کرده است.

روزنامه واشنگتن تایمز به نقل از منابع آگاه نوشت: ایران این پول ها را برای پرداخت به نیروهای اصلی دست نشانده اش، حزب الله لبنان و نیروی قدس سپاه پاسداران استفاده کرده است که اطلاعات خارجی اصلی و بازوی اقدامات پنهانی سپاه پاسداران است.

این پول بخشی از یک مصالحه بر سر بازگرداندن پیش پرداخت ایران به آمریکا برای خریدهای تسلیحاتی پیش از انقلاب پنجاه و هفت بود.

اطلاعات حاکی از ردیابی وجوه پرداختی آمریکا به تروریست های مورد حمایت ایران احتمالا تلاش های پرزیدنت ترامپ در لغو توافق هسته ای ایران را دو چندان خواهد کرد.

رد این پول به شورشیان حوثی که می کوشند قدرت را در یمن در دست بگیرند هم بازمی گردد. ایران برای تحت فشار و محاصره قرار دادن عربستان سعودی از شورشیان یمن حمایت می کند.

اطلاعات حاکی از ردیابی وجوه پرداختی آمریکا به تروریست های مورد حمایت ایران احتمالا تلاش های پرزیدنت ترامپ در لغو توافق هسته ای ایران را دو چندان خواهد کرد. برجام دستاورد شاخص سیاست خارجی باراک اوباما محسوب بوده است.

پرزیدنت ترامپ که در مبارزات انتخابات ریاست جمهوری وعده رد توافق هسته ای ایران را داده بود، در ماه ژانویه اعلام کرد ایالات متحده اکنون توافق هسته ای را ترک نخواهد کرد. اما رییس جمهوری آمریکا انتقال پول نقد به تهران را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که فعالیت های ایران در تامین هزینه های تروریسم را هدف قرار خواهد داد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG