لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

دیدگاه| لغو توافق هسته‌ای ایران بهتر از اصلاح صوری آن خواهد بود


آمریکا می گوید ایران با آزمایش های موشکی خود برجام را نقض کرده است.
آمریکا می گوید ایران با آزمایش های موشکی خود برجام را نقض کرده است.

مقاله ای از ریچارد گلدبرگ در فارین پالیسی

پرزیدنت ترامپ در التیماتوم خود بر سر اصلاح توافق هسته ای در را بر روی مفرهایی بازگذاشته است که ممکن از سوی مدافعان برجام مورد سوء استفاده قرار بگیرد. اگر رییس جمهوری آمریکا ندانسته اجازه چنین امری را بدهد به همان اندازه پرزیدنت اوباما در مشروعیت بخشیدن به یک ایران مسلح به جنگ افزار هسته ای مسولیت خواهد داشت.

برای نمونه، رییس جمهوری آمریکا می گوید هر قانون ناظر بر مشارکت واشنگتن در برجام «باید از ایران بخواهد اجازه بازرسی فوری از تمام سایت های درخواست شده از سوی بازرسان بین المللی را بدهد». مشکل این است که بازرسان بین المللی از ترس عدم همکاری تهران هنوز درخواستی برای دسترسی به سایت های نظامی ایران ارائه نکرده اند. این شرط بی معنی است زیرا از منظر تکنیکی ایران پیشاپیش به آن پایبند بوده است.

پرسش مطرح نباید این باشد که آیا ایران با درخواستی که هرگز داده نخواهد شد موافقت می کند یا نه. کنگره، در عوض، باید از جامعه اطلاعاتی بخواهد تا سایت های نظامی مشکوک را شناسایی کرده و راهی برای مجبور کردن ایران به بازرسی آن ها بیابد. گزینه قبلی یک توافق بد را حفظ می کند و گزینه تازه یک نقض بنیادی را تغییر می دهد.

حتی اگر مساله بازرسی ها، تاریخ انقضای محدودیت ها و نحوه بازگشت اتوماتیک تحریم ها حل و فصل شود، یک مساله کلیدی فراتر از همه موارد میان حامیان و مخالفان توافق هسته ای آشکار خواهد شد: برنامه موشک های بالیستیک ایران. نحوه برخورد کنگره با این مساله روشن خواهد کرد که آیا ترامپ واقعا می تواند توافق ایران را اصلاح کند یا نه.

نقص مهلک توافق هسته ای ایران در کوتاهی در مرتبط کردن توسعه موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای به لغو تحریم های آمریکا است. توافقی که زیرساخت غنی سازی اورانیوم ایران را عمدتا به حال خود رها کند در حالی که به رژیم امکان تکمیل سیستم های پرتاب را می دهد، نهایتا طی چند سال به بحران کره شمالی دومی منجر خواهد شد.

یک اصلاح نیم بند که فقط به موشک های دوربرد ایران بپردازد، به موشک های بالیستیک کوتاه برد و میان برد ایران مشروعیت می بخشد. چنین اصلاح جعلی که اکنون در سنا بر روی آن بحث می شود حساب فعالیت های موشکی ایران را از اعمال اتوماتیک تحریم های آمریکا جدا می کند.

ترامپ به کنگره ۱۲۰ روز فرصت داده است تا توافق هسته ای ایران را بهبود ببخشد. راه حل جعلی برای ایالات متحده و متحدانش خوب نخواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG