لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۰

دیدگاه| چرا توافق ایران ناقض قانون ایالات متحده است


سایت هسته ای فردو
سایت هسته ای فردو

یادداشتی از دیوید ریوکین و جیمز کانافتن در روزنامه وال استریت جورنال

اجرای توافق هسته ای ایران قانون فدرال آمریکا موسوم به «قانون تولید ایزوتوپ های پزشکی مصوب سال ۲۰۱۲» را نقض می کند.

هدف از آن قانون پایان دادن به خطرات ناشی از تولید مواد رادیو اکتیو برای مصارف پزشکی با اورانیوم غنی شده برای مصارف تسلیحاتی بوده است.

پزشکان آمریکایی سالانه در بیست میلیون فرآیند تشخیص زودهنگام سرطان، امراض قلبی و دیگر بیماری های مهلک از ایزوتوپ مولیبدِن ۹۹ استفاده می کنند. آمریکا ظرفیت تولید داخلی آن را نداشته و به تولید کنندگانی در خارج اتکا دارد که اورانیوم غنی شده با درصد بالا را از دولت آمریکا تهیه می کنند.

کنگره آمریکا با تصویب قانون سال ۲۰۱۲ کوشید ضمن اطمینان از تولید کافی «مولیبدِن ۹۹» در داخل آمریکا برای مصارف مورد نیاز به صادرات اورانیوم غنی شده با درصد بالا پایان بدهد. از آن جا که آمریکا نیمی از «مولیبدِن ۹۹» تولید شده در جهان را استفاده می کند افزایش تولید داخلی در آمریکا بر قابلیت تامین کنندگان خارجی ایزوتوپ در کنترل بازار و فروش کالای شان در سطح جهان تاثیر منفی می گذاشت.

در «قانون تولید ایزوتوپ های پزشکی مصوب سال ۲۰۱۲» تصریح شده است که «اداره ملی امنیت هسته ای» با اجرای این برنامه باید مشوق کارآفرینان آمریکایی درگیر در تولید «مولیبدِن ۹۹» بدون استفاده از اورانیوم غنی شده با درصد بالا باشد تا نهایتا صادرات اورانیوم غنی شده با درصد بالا به خارج از آمریکا پایان یابد.

دولت اوباما به شکل آشکاری در اجرای این قانون کوتاهی کرد. «مولیبدِن ۹۹» هنوز در آمریکا تولید نمی شود و دولت آمریکا کماکان به صادرات اورانیوم غنی شده با درصد بالا ادامه می دهد.

توافق هسته ای با ایران وضع را بدتر کرده است. برجام به طور نامحدود به تهران اجازه می دهد اورانیوم غنی شده با درصد بالا را برای تولید ایزوتوپ های پزشکی تولید کند. باراک اوباما بر خلاف نیت کنگره ی ایالات متحده به تهران اجازه داد وارد کار تولید ایزوتوپ های پزشکی شود.

آمریکا نمی تواند با بی اعتنایی به قانون خود به برجام عمل کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG